چکاپ سینه

چکاپ سینه

 • چکاپ بدین معنی است که یک بیماری را در یک جمعیتی شناسایی شود. این بیماری روش مناسبی باید برای تشخیص داشته باشد پس ازتشخیص باید روش مناسبی برای درمان در نظر گرفته شود. تعداد اشخاصی که به بیماری مبتلا می شوند باید از یک حد بالاتر باشد تا انجام چکاپ ارزش داشته باشد.
  در خصوص بیماری پستان آماری که منتشر شده است بیانگر این می باشد که ۱۰ تا ۱۱ درصد بانوان به بیماری سرطان پستان یا همان سرطان سینه مبتلا می شوند.
  بیماری سرطان سینه در مراحل اولیه قابل درمان است، با انجام یک معاینه و ماموگرافی درصد بالایی از بیماری قابل تشخیص است. در نتیجه این ارزش وجود دارد که در یک جامعه ای چکاپ انجام شود .
  اشخاصی که به بیماری سرطان پستان مبتلا می شوند شامل دو دسته می باشند:
 • اشخاص پر خطر
 • اشخاص کم خطر
  اشخاص پرخطر شامل اشخاصی می باشد که
 • اضافه وزن دارند
 • اشخاصی که سابقه خانوادگی بیماری سرطان سینه دارند
 • اشخاصی که به استعمال سیگار و الکل می پردازند

چکاپ سینه

اشخاصی که سرطان پستان داشته اند
و…
خطر شامل چکاپ شان پیچیده می باشد که باید حتما توسط پزشک انجام شود و در این معقوله صحبت در این خصوص نمی گنجد.
اشخاص کم خطر شامل دو دسته می باشد

 • اشخاص پایین ۴۰ سال
  اشخاص بالای ۴۰ سال باید ماموگرافی را سالی یک یا دو بار انجام بدهند. نیاز است این اشخاص هر سال به پزشک جهت چکاپ مراجعه نمایند، ضمنا این اشخاص باید هر ماه یک بار خود آزمایی سرطان سینه را انجام دهند.
  اشخاص زیر۴۰ سال باید یک تا سه بار جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایند، این اشخاص نیز باید ماهی یک بار خود آزمایی تست سرطان سینه را در منزل انجام دهند.

معاینه سینه ها در منزل توسط خود فرد

روش های مختلفی برای معاینه سینه ها در منزل توسط شخص جهت تشخیص سرطان سینه وجود دارد، یکی از این روش ها بدین گونه است که شخص لباس های خود را در آورده و در مقابل آینه قرار بگیرد، سپس پستان ها را از نظر رنگ ، اندازه ، شکل ، حاشیه ها و… بررسی نماید .

در مرحله بعد دست ها را در سمت بالا قرار داده،سپس از یک سمت به سمت دیگر بچرخید و با دقت پستان ها را مورد بررسی قرار دهید.

دست ها را به محکم به کمر فشار داده و شانه ها را به سمت جلو بیاورید، سپس به طورجداگانه پستان ها را بررسی نمایید.

دست راست را به سمت بالای سر برده و با کمک انگشتان دست چپ شروع به لمس و بررسی پستان ها نمایید، توصیه می شود که این کار را در حمام انجام دهید ، در این مرحله بهتر است دست ها صابونی باشد، لمس کردن پستان بهتر است از بخش های خارجی پستان ها شروع شود، کل پستان را باید به شکل دایره ای لمس نمایید تا به بخش های نوک پستان برسید، در انتها باید زیر بغل و بین پستان ها را نیز لمس نمایید، پس از اتمام برای پستان چپ نیز این کارها را انجام دهید .

یکی از مراحل دیگر که برای معاینه سینه ها در منزل باید انجام دهید این است که دراز کشیده و یک بالش بین شانه های خود قرار دهید، دست چپ را بالا ببرید و مراحلی را که در بالا ذکر شد را انجام دهید.

به پشت دراز بکشید و دستتان را زیر سر قرار دهید، با انجام این کار بافت پستان روی قفسه سینه گسترده می شود و ارتفاع به کمترین نتیجه ممکن می رسد در نتیجه اگر توده ای در پستان ها باشد به راحتی قابل تشخیص است، از دیگر مزیت های این روش می توان به لمس کردن بافت ها به شکل دقیق تر و بهتر اشاره کرد.

 نکاتی که باید در زمان لمس پستان ها باید در نظر بگیرید این است که از سمت بالا به پایین باید حرکت لمس و بررسی سینه را انجام دهید.

در زمان بررسی پستان باید کل پستان را مورد بررسی قرار دهید و حتی بخش های از بالای پستان و پایین را که شامل استخوان ترقوه و دنده ها است را هم بررسی نمایید .

پس از اینکه تمامی مراحل فوق را انجام دادید بهتر است، در مقابل آینه کف دست هایتان را بر روی باسن قرار دهید و اندکی به باسن فشار دهید ، این نحوه ایستادن سبب می شود که عضلات سینه بهتر دیده شود، شما با انجام این کار اندازه و شکل سینه ها را می توانید بررسی نمایید و یا در صورتی که لکه وجود داشته باشد، آن را ملاحظه و جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

معاینه سینه توسط پزشک

شخص در حالت عادی قرار دارد، در این حالت پستان ها توسط پزشک بررسی می شود ، در مرحله بعد پزشک از بیمار می خواهد که دست ها را بالای سرقرار دهد ، در این حالت نیز بررسی پستان ها نیز انجام می شود.

در حالت بعد از بیمار خواسته می شود که دست ها را به طرفین کمی فشار دهد ، در این حالت پزشک به راحتی می تواند تغییراتی اگر در پستان ها وجود دارد را کشف نماید و در صورتی که شخص به بیماری سرطان مبتلا است، درمان سرطان سینه را آغاز می نماید.

در مرحله بعد پزشک از بیمار می خواهد که روی تخت دراز بکشد و دست ها را زیر سرقرار دهد ، با انجام این کار پزشک شروع به معاینه و بررسی پستان ها می نماید.

در هر یک از مراحل اگر پزشک با توده ای درپستانها روبرو شد ، معاینات را با دقت بیشترانجام می دهد و در نقطه ای که با توده روبرو شده است متمرکزتر می شود تا علت را بررسی نماید.

توصیه های دکتر احمدرضا نصیری

بانوان و دختران باید پس از سن ۲۰ سالگی در خصوص خود آزمایی پستان ها که به آن BSE می گویند اطلاعات کاملی را کسب نمایند ودر صورت ملاحظه هرگونه تغییراتی سریعا باید به پزشک مراجعه نمایند.

بانوان در صورت مشاهده هر گونه خارش پوست ، تورم ، توده ، ترشحات غیرعادی از پستان ها ، لکه بر روی پستان ها ، قرمزی پستان ها ، فرورفتن نوک پستان ، پوسته پوسته شدن نوک پستان و پستان ها باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند تا بررسی کاملی در این خصوص انجام شود.

در مقالات بعدی به بیان تست های سرطان سینه می پردازیم .

پاسخ

5 × 3 =

Call Now Button