چرا سرطان سینه می گیریم ؟

چرا سرطان سینه می گیریم ؟

اجتناب از عوامل خطرساز و افزایش عوامل محافظ به پیشگیری از سرطان کمک می کند . عواملی از جمله سیگار ، اضافه وزن ، انجام تمرینات ورزشی و کاهش وزن به پیشگیری از سرطان های معینی کمک می کند . افزایش عوامل محافظ مثل ترک سیگار ، برنامه غذایی سالم و ورزش هم گاهی از برخی سرطان ها پیشگیری می کند .

عوامل خطر سرطان سینه

برخی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند :

استروژن ( درون زا )

استروژن هورمونی است که بدن آن را می سازد. این هورمون به رشد و نگهداری ویژگی های جنبی زنانه بدن کمک می کند . در معرض استروژن بودن برای مدت زمان طولانی موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شود . سطح استروژن در سال هایی که یک زن قاعده می شود، در بالاترین میزان است و شاید به این دلایل در معرض استروژن بیش از حد قرار می گیرد :

  1. پریود زود هنگام

شروع دوران قاعدگی در سنین یازده سالگی یا زودتر تعداد سالهایی را که بافت پستان در معرض استروژن است افزایش می دهد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر احمدرضا نصیری با شماره تماس : ۲۶۶۵۵۸۴۳

تماس بگیرد . یا به آدرس پیج اینستاگرام دکتر احمدرضا نصیری مراجعه کنید . 

  1. یائسگی دیرهنگام

هرچه زن سال های بیشتری قاعده شود ، بافت پستانن او مدت زمان بیشتری در معرض استروژن قرار می گیرد .

  1. بارداری دیرهنگام یا باردار نشدن

از آنجا که سطح استروژن در دوران بارداری کاهش می یابد ، بافت پستان در زنانی که پس از سی و پنج سالگی برای اولین بار باردار می شوند یا کسانی که هرگز باردار نمی شوند بیشتر در معرض استروژن قرار می گیرد .

علت-سرطان-سینه

علت-سرطان-سینه

هورمون درمانی جایگزین

به هورمون هایی که خارج از بدن ، در آزمایشگاه می سازند ، هورمون های برون زا می گویند و استروژن و پروژستین و یا هر دو را ممکن است یه جای استروژنی که دیگر تخمدان های زنان یائسه تولید نمی کنند و یا برای زنانی که تخمدان های آن ها را برداشته اند ، تجویز کنند . به این درمان هورمون درمانی جایگزین hrt و یا هورمون درمانی ht می گویند .

قرار گرفتن در معرض پرتو

پرتودرمانی قفسه سینه جهت درمان برخی سرطان ها ، پس از گذشت دو سال از شروع درمان و تا پایان زندگی ، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. خطر ابتلا به سرطان پستان به میزان پرتودرمانی و سن بیمار بستگی دارد . چنانچه پرتودرمانی در دوران بلوغ انجام شود ، خطر ابتلا به این سرطان در بیشتریت سطح خواهد بود . مثلا پرتودرمانی برای درمان بیماری هوچکین تا سن شانزده سالگی به ویژه پرتودرمانی گردن و قفسه سینه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد . به نظر نمی رسد پرتودرمانی جهت درمان سرطان در یک پستان ، موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان در پستان دیگر شود . قرار گرفتن در معرض پرتو ، هنگام تهیه عکس قفسه سینه با اشعه ایکس خطر ابتلا را در زنانی که در نتیجه تغییرات وراثتی در ژن های Brca یک و Brca دو در معرض ابتلا به این سرطان هستند . به ویژه اگر در سنین قبل از بیست سالگی در معرض اشعه ایکس قرار گرفته باشند .

چاقی

چاقی خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان یائسه ای که هورمون درمانی نشده اند ، افزایش می دهد .

الکل

مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد . هر چه میزان الکل مصرفی بیشتر باشد ، میزان خطر ابتلا افزایش می یابد .

پاسخ

19 − شانزده =

Call Now Button