پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه و شیردهی

یکی از سوالاتی رایجی که ممکن است برای بانوان ایجاد شود در رابطه با پروتز سینه و شیردهی می باشد . آیا بعد از پروتز سینه امکان شیردهی وجود دارد ؟ برای دریافت پاسخ خود با ادامه مطلب همراه باشید .

پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه و شیردهی

آیا بعد از پروتز سینه، امکان شیر دادن وجود دارد؟

بله، امکان شیردهی وجود دارد، که به نوع پروتز  سینه ، محل قرارگیری پروتز و هم چنین نحوه انجام جراحی بستگی دارد. برخی مادران نگران این موضوع هستند که مواد شیمیایی موجود در پروتز با شیر ترکیب شود و برای نوزاد خطرناک باشد.

برخی از پروتزها ، سالینی هستند و هیچ گونه عوارض جانبی و تاثیر این قبیل پروتزها بر روی شیر مادر، یافت نشده است. حتی منع شیردهی در صورت استفاده از پروتزهای سیلیکونی نیز وجود ندارد.

در طول جراحی پروتز سینه ، اعصاب و غدد شیری آسیب می بینند و از میزان حساسیت نوک سینه ها کاسته خواهد شد. با آسیب غدد شیری، میزان شیر تولید شده در سینه ها نیز کمتر خواهد شد. در صورتی که خانمی تحت جراحی پروتز سینه قرار بگیرد، پروتز باعث می شود تا راه مجاری شیری مسدود شود و در نهایت شاهد ملتهب شدن سینه ها نیز خواهیم بود.

تاثیر عوامل دخیل در جراحی پروتز سینه بر روی شیردهی

  • نوع بخیه های زده شده در طول جراحی. در این جراحی، برشی در ناحیه اطراف آرئولا (هاله قهوه ای رنگ اطراف نوک سینه) ایجاد می شود، که خود یکی از علل آسیب اعصاب این ناحیه می باشد. به همین خاطر، در صورتی که برش در نواحی مانند زیر سینه و یا زیر بغل ایجاد شود، آسیبی به اعصاب و غدد شیردهی وارد نمی شود و مادر مشکلی برای شیر دادن نخواهد داشت.
  • محل قرارگیری پروتز. ممکن است پروتز میان بافت سینه و عضلات قفسه سینه گذاشته شود. اما در صورتی که پروتز در زیر عضلات قفسه سینه قرار داده شود، آسیبی به اعصاب و غدد شیری وارد نخواهد شد.

    دکتر احمدرضا نصیری یکی از بهترین جراح سینه در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر نصیری با شماره ۲۲۵۵۹۰۲۴ تماس حاصل نمایید

آیا آسیب اعصاب و غدد شیری، بهبود می یابد؟

احتمال بهبود و ترمیم آسیب عصبی و غدد شیری به مرور زمان وجود دارد. حتی مناطقی از سینه که فعالیت طبیعی خود را دارند، هر گونه اختلال و کمبود در عملکرد قسمت های آسیب دیده را جبران می کنند.

اما موضوعی که خانم های باردار و شیرده بایستی در نظر داشته باشند، این است که معمولا بعد از جراحی پروتز سینه، حجم شیر مادر کمترخواهد شد و کودک بایستی از مکمل ها نیز تغذیه کند. اما تغدیه نوزاد از شیر مادر با وجود پروتز در سینه، هیچ گونه خطر و عارضه ای را برای کودک به همراه ندارد.

برخی خدمات دکتر نصیری

پاسخ

4 × 1 =