ماموگرافی چیست

ماموگرافی چیست

برای تشخیص سرطان سینه شخص باید یکسری آزمایش ها را انجام دهد ، یکی از تست های که شخص قبل از ماموگرافی باید انجام دهد ، تست ماموگرافی است که شخص با کمک این تست که از اشعه ایکس استفاده می کند ، می تواند تغییرات غیرطبیعی را مشخص نمایند ، به کمک این تست می توان بافت های پستان را مشاهده کرد و در صورتی که تغییراتی در این بافت ها وجود دارد ، آنها را مشاهده نمود .

ماموگرافی چیست

ماموگرافی چیست

ماموگرافی سینه را معمولا به بانوانی که ترشح از نوک پستان ، تغییر اندازه پستان ها و یا درد در پستان ها دارند ، پزشک توصیه می کند که انجام دهند تا علت این تغییرات مشخص گردد.

همیشه یکی از سوالاتی که اکثر بانوان بیان می کنند ، این است که بهترین راه برای تشخیص سرطان پستان چیست ؟ در ذیل به بیان پاسخ این سوال می پردازیم :

بهترین روش تشخیص سرطان پستان

معمولا موثرترین روش جهت تشخیص سرطان پستان ماموگرافی است ، جراح برای تشخیص سرطان پستان و افزایش موفقیت آمیز بودن درمان سرطان پستان روش ماموگرافی را توصیه می کند .

البته لازم به ذکر است که ماموگرافی برخی از سرطان ها را تشخیص نمی دهد ، در این اشخاص معاینات بالینی ممکن است سرطان پستان را تشخیص دهد .

شخص باید هر ماه خود خودآزمایی را انجام دهد ، در اصطلاح پزشکی به این امر BSE می گویند ، طبق آمار منتشر شده از سازمان بهداشت آمریکا بانوانی که پستان ها را هر ماه معاینه می کنند ، توانسته اند در صورت مبتلا بودن به این بیماری آن را شناسایی نمایند ، ۳۰% تشخیص های سرطان پستان توسط  خود بانوان بوده است که در این بانوان در سینه های خود با توده روبرو بوده اند .

به تمامی بانوان توصیه می شود که حتما خودآزمایی پستان را در منزل انجام دهند و یا در صورتی که با تغییراتی در سینه ها مواجه شدند حتما به پزشک مراجعه نمایند .

لازم به ذکر است که تغییراتی در بافت سینه ها به دلایل مختلفی رخ می دهد ، برخی از مواقع این تغییرات به دلیل قاعدگی ، بالا رفتن سن ، یائسگی و یا استفاده از قرص های ضد بارداری است .

در پستان اگر حتی کمترین ناهمواری و ناصافی را مشاهده نمودید حتما باید به پزشک مراجعه نمایید .

چگونگی انجام ماموگرافی

شخص در ابتدا روی دستگاه اشعه ایکس می ایستد ، سپس با کمک تکنسین پستان ها را بین پلیت پلاستیکی و پلیت اشعه ایکس قرار می دهند ، با کمک این پلت ها می توان پستان ها را فشرده کرد ، دستگاه به اشعه ایکس متصل است که به کمک آن می توان تصاویری را از بافت پستان تهیه کرد .

آیا ماموگرافی درد دارد

به دلیل اینکه پستان ها فشرده می شود ، شخص ممکن است ، درد را احساس نماید ، البته این درد خیلی به طول نمی انجامد .

در صورتی که پستان صاف تر باشد ، تصویر بهتری را می توان از مشاهده نمود ، معمولا تهیه تصاویر از دو جهت اطراف و از سمت بالا می باشد ، اگر هدف از ماموگرافی چکاپ باشد نیاز به بیست دقیقه زمان است .

برخی از خدمات دکتر نصیری

پاسخ

1 × سه =