ماموپلاستی : عوارض و مراقبت های بعد از آن 

ماموپلاستی : عوارض و مراقبت های بعد از آن

جراحی کاهش پستان ، که به عنوان ماموپلاستی نیز شناخته شده ، روشی است که برای از بین بردن چربی ، بافت و پوست اضافی از سینه ها استفاده می شود. اگر سینه های بزرگی دارید ، می توانید برای کاهش ناراحتی یا رسیدن به اندازه سینه متناسب با بدن خود ، عمل ماموپلاستی را انجام دهید.جراحی کاهش پستان ممکن است به بهبود ظاهر و توانایی فرد در شرکت در فعالیتهای بدنی نیز کمک کند.

اگر قصد جراحی کاهش پستان را دارید ، با یک جراح سینه مشورت کنید. درک این مسئله که عمل جراحی کاهش سینه شامل – از جمله خطرات و عوارض احتمالی – و همچنین انتظارات واقع بینانه است مهم است.

عکس-ماموپلاستی

عکس-ماموپلاستی

چه افرادی برای ماموپلاستی مناسب هستند؟

عمل جراحی کاهش سینه برای خانم هایی که سینه های بزرگی دارند و می خواهند مسائلی از قبیل موارد ذیل را برطرف کنند :

 • درد مزمن کمر ، گردن و شانه که برای تسکین نیاز به دارو دارد .
 • بثورات مزمن یا سوزش پوستی در زیر سینه ها
 • محدودیت در فعالیت به دلیل داشتن سینه های بزرگ
 • عدم تناسب با سایر اندام بدن

 مامومپلاستی برای این افراد ممنوع ! 

در صورت داشتن شرایط ذیل ماموپلاستی توصیه نمی شود:

 •  استعمال دخانیات مانند سیگار
 • بیماری های خاصی مانند دیابت یا مشکلات قلبی
 • چاقی مفرط
 • زخم روی سینه

سن انجام ماموپلاستی  

این جراحی را می توان در هر سنی انجام دهید. اما باید سینه ها به رشد کافی رسیده باشد که معولا بعد از سن ۱۸ سالگی رشد سینه ها کامل شده است . در غیر اینصورت سینه ها دچار تغییر شکل می شود و نیاز به عمل دوم می باشد

ماموپلاستی و بارداری

اگر قصد بارداری دارید بهتر است تا زایمان و شیردهی صبر کنید و بعد از این زمان اقدام به ماموپلاستی کنید. زیرا شیردهی ممکن است بعد از جراحی کاهش پستان چالش برانگیز باشد .اگرچه برخی از تکنیک های جراحی می توانند به حفظ توانایی مادر در شیردهی کمک کنند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر احمدرضا نصیری فلوشیپ جراحی سرطان سینه  شماره تماس : ۲۶۶۵۵۸۴۳ تماس بگیرد . یا به آدرس پیج اینستاگرام دکتر احمدرضا نصیری مراجعه کنید .

اگر قصد لاغری دارید صبر کنید !

اگر با تغییر رژیم غذایی و شروع برنامه ورزشی ، علاقه مند به کاهش وزن هستید ، ممکن است نتوانید تصمیم بگیرید که ماموپلاستی برای شما مناسب است یا خیر. کاهش وزن اغلب می تواند منجر به تغییر اندازه پستان شودو توصیه می شود بعد از ثابت شدن وزن خود این عمل را انجام دهید.

 آیا ماموپلاستی عوارض دارد ؟

ماموپلاستی خطرات مشابهی با هر نوع جراحی دیگر دارد از جمله :

 • خونریزی ، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی که بندرت اتفاق می افتد و با دارو برطرف می شود.
 • کبودی که موقتی است
 • تفاوت در اندازه ، شکل و تقارن سینه های چپ و راست ، که ممکن است منجر به جراحی بیشتر برای بهبود ظاهر شود(در صورتی که جراحی به درستی انجام نشود و جراح تبحر کافی نداشته باشد . )

چگونه برای ماموپلاستی آماده شویم ؟

 • ابتدا جراح تاریخچه پزشکی و سلامت کلی بیمار را ارزیابی می کند. انتظارات خود را در مورد اندازه و ظاهر پستان بعد از عمل با پزشک خود درمیان بگذارید. پزشک باید توضیحات مفصلی در مورد روش و خطرات و فواید آن ، از جمله جای زخم و از بین رفتن احتمالی احساس در سینه بدهد.
 • سینه های خود را معاینه و اندازه گیری کنید.برای سوابق پزشکی از عکسهای سینه خود قبل از عمل عکس بگیرید.
 • نوع بیهوشی مورد استفاده در حین عمل را جویا شوید.
 • سیگار کشیدن را برای مدت معینی قبل و بعد از عمل قطع کنید.
 • برای کنترل خونریزی هنگام عمل از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی خودداری کنید.
 • از جراح خود سؤال کنید که آیا روز عمل ممکن است به منزل بروید یا اینکه باید شب را در بیمارستان بگذرانید. ترتیب دهید که شخصی به عنوان همراه بعد از عمل یا هنگام ترک بیمارستان شما را به خانه ببرد.

 نحوه انجام ماموپلاستی

جراحی کاهش پستان معمولاً تحت بیهوشی عمومی ، چه در بیمارستان و چه در مرکز جراحی سرپایی انجام می شود.تکنیک خاصی که برای کاهش سایز سینه های شما استفاده می شود می تواند متفاوت باشد. این روش ممکن است شامل موارد زیر باشد:·

 • جراحی از طریق برش
 •  لیپوساکشن برای از بین بردن چربی اضافی در سینه هاابتدا برش در اطراف آئورا ( اطراف نوک سینه) و پایین هر پستان ایجاد می کند. سپس بافت های اضافی ، چربی و پوست را خارج می کند تا اندازه هر پستان کاهش یابد.دوباره پستان را تغییر داده و نوک سینه و آئورا جابجا می کند.

جراح سعی خواهد کرد که تقارن بین پستان هابرقرار کند ، اما ممکن است تغییراتی در اندازه و شکل پستان ایجاد شود. اندازه آئورا نیز ممکن است کاهش یابد. محل برش ها بخیه زده می شود . نگران نباشید محل بخیه ها به مرور زمان محو می شود.

 دوره نقاهت ماموپلاستی  

سینه های شما با باند پوشیده خواهد شد. ممکن است یک لوله در زیر بغل قرار گیرد تا خون یا مایعات اضافی تخلیه شود.پزشک برای کاهش خطر عفونت داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز می کند آنها را به طور منظم مصرف کنید.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

برای روزهای اول یا هفته بعد از عمل: معمولا سینه های شما حساس شده و  متورم و کبود می شود.جراح سوتین طبی الاستیک را برای محافظت از سینه ها توصیه می کند.بعد از عمل ، فعالیتهای بدنی را به مدت دو تا چهار هفته محدود کنید.جای زخم معمولاً با گذشت زمان محو می شود. برای از بین بردن بخیه ها و بررسی وضعیت بهبودی ، به توصیه های پزشک معالج خود نیاز دارید.

پاسخ

پنج × 5 =

Call Now Button