عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه

 عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه

 در این مقاله عواملی را که در سرطان سینه تاثیر گذار هستند را بیان می کنیم تا بیشتر با سرطان سینه و عواملی که تاثیر گذار در سرطان سینه هستند را بیان کنیم ، به شما عزیزان توصیه می کنیم این نکات را مطالعه نمایید تا با عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه بیشتر آشنا شوید .

عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه

عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه

 سن

افزایش سن یکی از عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه است ، آمار نشان می دهد که اشخاص در سنین ۴۰ الی ۵۰ ساله بیشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان سینه می باشند .

 هم چنین آمار نشان می دهد که در سن ۳۰ سالگی خطر مبتلا شدن به سرطان سینه یک هزارم می باشد ، اما در سن ۸۰ سالگی از هر ۸ تا ۱۰ زن به احتمال ۹۰ درصد ممکن است که یک نفر آنها به سرطان سینه مبتلا شود.

سابقه فردی و فامیلی سرطان پستان

بانوانی که پیش از سن یائسگی به بیماری سرطان سینه مبتلا شده است ، نسبت به سایر اشخاص خطر بیشتری در مبتلا شدن به سرطان سینه دارد .

 در بانوانی که ژن جهش یافته سرطان پستان وجود دارد ، خطر مبتلا شدن به سرطان های تخمدان و سرطان سینه بیشتر از سایرین می باشد .

پزشکان در مواقعی به این سرطان شک می کند که شخص شامل این ژن است و این جهش ژن در او توسعه یافته است که شخص قبلا به سرطان پستان مبتلا شده باشد و یا سابقه خانوادگی این بیماری از قبل وجود داشته باشد .

ژن BRCA را شخص می تواند از هرکدام از والدین به ارث ببرد ، اگر شخص به این ژن مبتلا باشد ، نباید نگران باشد زیرا تنها یک درصد احتمال مبتلا شدن او به سرطان سینه در سن ۶۵ سالگی وجود دارد .

سابقه باروری

در سرطان سینه عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند که مهم ترین عوامل تاثیر گذار را در ذیل بیان می کنیم :

  • بچه دار نشدن
  • پیش از ۱۲ سالگی عادت ماهانه شدن
  • اولین زایمان پس از سن ۳۵ سالگی
  • یائسه شدن در سن بالاتر از ۵۵ سالگی
  • درمان یائسگی با هورمون درمانی
  • سن اولین قاعدگی
  • دخترانی که پیش از سن ۱۲ سالگی عادت ماهانه می شود

  دختراني كه اولين عادت ماهانه آنها قبل از سن ۱۲ سالگي شروع مي شود نسبت به آنها كه شروع قاعدگي ديرتري دارند، در معرض خطر بيشتري هستند. علت آن ممكن است اين باشد كه هورمون‌هايي مثل استروژن كه پس از بلوغ در خون دختران افزايش مي يابند، در ايجاد سرطان پستان نقش دارند. از آنجا كه بدن زنان درسيكل‌هاي قاعدگي ماهانه در معرض استروژن‌هاي تخمدان قرار مي گيرد، هرچه تعداد سالیانی كه يك زن عادت ماهانه مي شود بیشتر باشد، وي به مدت طولانی تری در معرض اين هورمون قرار خواهد گرفت.

سن اولین زایمان

سن زایمان بسیار مهم است ، بانوانی که زایمان نداشته اند ، نسبت به سایر بانوان بیشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان سینه هستند ، هم چنین بانوانی که  در سن بالاتر از ۳۵ سال می باشند ، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان سینه می باشند .

زمانی که شخص در سنین پایین باردار می شود ، در بافت سینه با تغییراتی روبرو می شود ، این تغییرات سبب مقاوم شدن بافت های سینه نسبت به سرطان پستان می گردد.

سن شروع یائسگی

سن شروع یائسگی نیز بسیار مهم است ، زیرا زمانی که شخص یائسگی زودرس دارد ، نسبت به سایر اشخاص بیشتر در معرض مبتلا شدن به این بیماری می باشند ، در نتیجه هر چه سن یائسگی دیرتر باشد ، شخص در خطر مبتلا شدن به این سرطان کاهش می یابد .

درمان جایگزینی هورمون

در مواقعی که شخص برای درمان مشکلات یائسگی از پروژسترون و استروژن استفاده می نماید ، این هورمون ها فعالیت سلولها را در برخی از اندام تغییر می دهند که ممکن است مصرف بیش از حد این هورمون ها در شخص سبب افزایش خطر مبتلا شدن به سرطان سینه شود.

چاقی و اضافه وزن

یکی از موارد دیگری که در سرطان پستان تاثیر گذار است ، اضافه وزن است ، بنابراین به تمامی بانوان توصیه می شود که در تمامی مراحل زندگی وزن خود را کنترل نمایند و از مصرف غذاهای پرچرب و فست فود که سبب افزایش خطر مبتلا شدن به سرطان سینه است ، را کاهش دهید .

برخی از خدمات دکتر نصیری

پاسخ

1 + 17 =