شیمی درمانی در سرطان سینه

شیمی درمانی در سرطان سینه

شیمی درمانی، از جمله روش های درمان سرطان است که با استفاده از دارو به نابودی سلول های سرطانی کمک می کند، و در درمان سرطان سینه چه در مراحل اولیه و چه در مراحل پیشرفته، نیز بسیار موثر می باشد.

شیمی درمانی در سرطان سینه

شیمی درمانی در سرطان سینه

سلول های سرطانی، روند رشد و تقسیم سریعی دارند، به همین دلیل است که در برخی موارد، شاهد متاستاز سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن خواهیم بود. شیمی درمانی، از رشد و تقسیم سلول های سرطانی پیشگیری می کند.

شیمی درمانی در سرطان سینه چه زمانی انجام می شود؟

شیمی درمانی در سرطان هایی که در مراحل اولیه هستند، بعد از جراحی انجام می شود، تا از احتمال بازگشت و عود سرطان کاسته شود.

در برخی موارد، شیمی درمانی به منظور آهسته ساختن روند رشد سلول های سرطانی و پیشگیری از تقسیم آن ها انجام می شود.

در مواردی که فردی مبتلا به سرطان سینه ثانویه باشد، بدین معنا که سرطان به سایر قسمت های بدن متاستاز داده باشد، شیمی درمانی نیز توصیه می شود، تا سلول های سرطانی با سرعت کمتری به رشد خود ادامه دهند.

شیمی درمانی در سرطان سینه، برای هر فردی متفاوت می باشد اما اصول کلی برای این نوع درمان وجود دارد، که به شرح زیر می باشد:

  •  در صورتی که فردی در گذشته سابقه شیمی درمانی داشته باشد، تنها یک داروی شیمی درمانی برای او و درمان سرطان در مراحل اولیه، در نظر گرفته خواهد شد. در چنین شرایطی، درمان با کمترین میزان عوارض انجام می شود.
  •  در کل، داروهای شیمی درمانی تا زمانی که عوارضی را برای فرد به همراه نداشته باشند، استفاده خواهند شد.
  •  در برخی موارد، ترکیب داروهای شیمی درمانی با سایر داروها، اثرات بهتری را به همراه خواهد داشت.
  • در صورتی که فردی در گذشته شیمی درمانی انجام داده، و سرطان مجدد عود کرده باشد، ترکیبی از داروها برای وی در نظر گرفته می شود.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که، واکنش افراد به شیمی درمانی متفاوت می باشد.

دکتر احمدرضا نصیری یکی از بهترین جراح سینه در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر نصیری با شماره ۲۲۵۵۹۰۲۴ تماس حاصل نمایید

درصد و میزان موفقیت شیمی درمانی در سرطان سینه، از سوی پزشک بررسی می شود، به همین خاطر، آزمایش خون جهت بررسی و شمارش سلول های خونی انجام می شود. در صورتی که تعداد گلبول های سفید و قرمز، بسیار کمتر از حالت نرمال باشد، تزریق خون نیاز می باشد. در صورتی که تعداد پلاکت ها کمتر از حد نرمال باشد، انتفال خون نیاز می باشد.

احتمال مشاهده علائمی نظیر تهوع، کاهش اشتها، ریزش مو و کاهش وزن در طول درمان سرطان سینه با شیمی درمانی وجود دارد.

برخی خدمات دکتر نصیری

پاسخ

19 + 5 =