شایع ترین نوع سرطان پستان

شایع ترین نوع سرطان پستان

سرطان پستان نوعی سرطان است که از پستان شروع می شود. سرطان هنگامی شروع می شود که سلولها از کنترل خارج می شوند.

سلول های سرطانی پستان معمولاً توموری را تشکیل می دهند که غالباً بر روی اشعه ایکس دیده می شود یا به عنوان توده احساس می شود. سرطان پستان تقریباً به طور کامل در زنان رخ می دهد ، اما مردان نیز می توانند به سرطان پستان مبتلا شوند.

درک این نکته مهم است که بیشتر توده های پستان خوش خیم هستند و سرطان نیستند (بدخیم). تومورهای غیر سرطانی پستان رشد غیرطبیعی دارند اما در خارج از پستان پخش نمی شوند. آنها تهدید کننده زندگی نیستند ، اما برخی از انواع توده های خوش خیم پستان می توانند خطر ابتلا به سرطان پستان را در زن افزایش دهند. برای مشخص کردن اینکه آیا خوش خیم یا بدخیم است یا خیر ، این ممکن است خطر ابتلا به سرطان در آینده شما را تحت تأثیر قرار دهد ، باید یک توده سینه یا تغییراتی را توسط  جراح پستان بررسی کنید.

شایع ترین نوع سرطان پستان

شایع ترین نوع سرطان پستان

سرطان پستان در چه قسمت هایی از سینه ممکن است به وجود آید ؟

سرطان پستان می تواند از قسمت های مختلف پستان شروع شود.

    بیشتر سرطانهای پستان در مجاری که شیر را به نوک سینه منتقل می کنند (سرطان های مجاری)

    بعضی از آنها در غددهایی که شیر مادر را تولید می کنند شروع می شود (سرطان های لوبولار)

    همچنین انواع دیگری از سرطان پستان وجود دارد که کمتر مانند تومور فیلود و آنژیوسارکوم وجود دارد

    تعداد کمی از سرطان در سایر بافتهای پستان شروع می شود. به این سرطانها سارکوم و لنفوم گفته می شود و در واقع به عنوان سرطان های پستان تصور نمی شود.

اگرچه بسیاری از انواع سرطان پستان می توانند باعث ایجاد توده در پستان شوند ، اما همه این کارها را نمی کنند. برای یادگیری آنچه باید مراقب باشید و گزارش به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید به علائم و علائم سرطان پستان مراجعه کنید. بسیاری از سرطان های پستان نیز در ماموگرافی های غربالگری مشاهده می شوند ، که می توانند در مراحل اولیه ، اغلب قبل از احساس و پیش از بروز علائم ، سرطانها را تشخیص دهند.

انواع سرطان پستان

انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد و انواع متداول آن شامل کارسینوم داکتال درجا  و سرطان تهاجمی است. برخی دیگر مانند تومورهای فیلودس و آنژیوسارکوم کمتر دیده می شوند.

پس از انجام بیوپسی ، سلولهای سرطانی پستان آزمایش می شوند. سلول های تومور نیز از نزدیک در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرند تا دریابند که در چه درجه ای قرار دارد.

شایع ترین انواع سرطان پستان

کارسینوم داکتال تهاجمی

سلول های سرطانی در خارج از مجاری به قسمت های دیگر بافت پستان رشد می کنند. سلولهای سرطانی مهاجم همچنین می توانند در سایر نقاط بدن گسترش یابند یا متاستاز شوند.

سرطان لوبولار تهاجمی

سلولهای سرطانی از لوبولها به بافتهای پستان نزدیک می شود. این سلولهای سرطانی مهاجم همچنین می توانند در سایر نقاط بدن گسترش یابند. چندین نوع سرطان پستان نیز وجود دارد که کمتر از آن متداول است .

کارسینوم داکتال

یک بیماری پستان است که ممکن است منجر به سرطان پستان شود. سلولهای سرطانی فقط در مجاری قرار دارند و به سایر بافتهای پستان نیز سرایت نکرده اند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر احمدرضا نصیری فلوشیپ جراحی سرطان سینه شماره تماس : ۲۶۶۵۵۸۴۳ تماس بگیرد . یا به آدرس پیج اینستاگرام دکتر احمدرضا نصیری مراجعه کنید .

نحوه شیوع سرطان سینه

با ورود سلول های سرطانی به سیستم خونی یا لنفاوی و انتقال به سایر نقاط بدن ، سرطان پستان می تواند گسترش یابد.

سیستم لنفاوی شبکه ای از عروق لنفاوی (یا لنفاوی) است که در سراسر بدن وجود دارد و گره های لنفاوی (مجموعه های کوچک لوبیا سلول های سیستم ایمنی بدن) را به هم وصل می کند. مایع شفاف درون رگهای لنفاوی ، به نام لنفاوی ، حاوی مواد فرعی و مواد زایدی و همچنین سلولهای سیستم ایمنی بدن است. رگهای لنفاوی مایع لنفاوی را به دور از پستان حمل می کنند. در مورد سرطان پستان ، سلولهای سرطانی می توانند وارد آن عروق لنفاوی شوند و در غدد لنفاوی شروع به رشد کنند. بیشتر رگهای لنفاوی پستان تخلیه می شوند:

غدد لنفاوی زیر بازو

غدد لنفاوی اطراف استخوان یقه

غدد لنفاوی داخل قفسه سینه در نزدیکی استخوان پستان

اگر سلولهای سرطانی به غدد لنفاوی شما گسترش یافته باشد ، احتمال بیشتری وجود دارد که سلولها بتوانند از طریق سیستم لنفاوی طی کرده و در سایر قسمتهای بدن گسترش پیدا کنند. هرچه غده های لنفاوی بیشتری با سلول های سرطانی پستان وجود داشته باشد ، احتمال ابتلا به سرطان در اندام های دیگر احتمال بیشتری دارد. به همین دلیل ، یافتن سرطان در یک یا چند غدد لنفاوی اغلب بر برنامه درمانی شما تأثیر می گذارد. معمولاً برای از بین بردن یک یا چند غده لنفاوی به جراحی نیاز دارید تا بدانید که سرطان شیوع پیدا کرده است یا خیر.

با این وجود ، تمام زنان مبتلا به سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی خود متاستاز ایجاد نمی کنند و برخی از خانم ها که هیچ سلول سرطانی در غدد لنفاوی خود ندارند بعدا متاستاز ایجاد می کنند.

سرطان پستان نوعی بیماری است که در آن سلولهای پستان از کنترل خارج می شوند. انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد. نوع سرطان پستان بستگی به این دارد که سلول های پستان به سرطان تبدیل می شوند.

سرطان پستان می تواند در قسمت های مختلف پستان آغاز شود. سینه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: لوبول ها ، مجاری و بافت پیوندی. لوبولها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند. مجاری لوله هایی هستند که شیر را به نوک پستان منتقل می کنند. بافت همبند (که از بافت فیبر و چربی تشکیل شده است) همه چیز را در کنار هم قرار داده و نگه می دارد. بیشتر سرطانهای پستان در مجاری یا لوب ها شروع می شوند.

سرطان پستان می تواند در خارج از پستان از طریق رگ های خونی و عروق لنفاوی گسترش یابد. وقتی سرطان پستان در سایر قسمتهای بدن گسترش می یابد ، گفته می شود که متاستاز شده است.

سایر مطالب

بهترین درمان برای سرطان سینه

دکتر پستان

درمان کیست پستان

درمان سرطان سینه

لیفت سینه

پروتز سینه

پاسخ

بیست + 10 =

Call Now Button