سرطان سینه

سرطان سینه

امروزه سرطان ها به عنوان یکی از مهم ترین معضلات جوامع بشری شناخته شده اند وبا توجه به افزایش شیوع برخی از انواع سرطان ها مقابله با این بیماری از اهمیت خاصی در بین افراد برخوردار است. مقابله با سرطان از دوبخش پیشگیری و درمان آغاز می شود. درحال حاضرروش هایی برای تشخیص زودرس سرطان سینه وجود دارد که شامل معاینه ماهانه سینه توسط خود شخص(که در روز آخر سیکل قاعدگی ودرزیر دوش حمام که سینه لغزنده است انجام گیرد که اگر بیمارحس کرد زیرانگشتانش یک توده سفتی است حتما باید به پزشک مراجعه کند)، معاینه توسط پزشک ماموگرافی یا سونوگرافی(سونوگرافی بهتر است که ۷ الی ۸ روز بعد از پایان سیکل قاعدگی انجام گیرد) امکان پذیر است.

سرطان سینه
تشخیص زودرس سرطان سینه

تنها راه تشخیص سرطان سینه نمونه برداری یا بیوپسی است که درآن قسمتی از یک تومور یا تمام آن از سینه خارج شده وبه وسیله میکروسکوپ بررسی می شود، البته عمل نمونه برداری توسط جراح وبررسی از طریق میکروسکوپ و متخصص آسیب شناسی انجام می گیرد.

اما بیوپسی ممکن است با روش جراحی انجام شود بسته به اندازه تومور وشرایط بیمار با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، روی مکان تومور در سینه برش داده می شود، تمام تومور یا قسمتی از آن خارج شده وسپس بخیه زده می شود. بیماریک روزپس ازعمل می تواند کارهای روزانه اش را انجام دهد فقط نباید با دست سمت نمونه برداری شده اجسام ووسایل سنگین رابردارد وبه خود فشار وارد نماید.

زخم بیوپسی بعد از ۱۰ روز کاملا خوب خواهد شد وبیمارقادر به انجام کارهای روزانه ای خود می باشد. روش رایج دیگری نیز نمونه برداری به وسیله سوزن است . دراین روش که با بی حسی موضعی است بایک برش بسیار کوچک ، پوست بازشده رابه وسیله سوزن های مخصوصی چندین نمونه از تومور برداشته خواهد شد. انجام این روش بسیار آسان وموثراست تقریبا همه آزمایشات لازم بر روی نمونه های گرفته شده ازآن امکان پذیراست. این بیوپسی در اتاق عمل انجام می گیرد چنانچه احتمال سرطانی بودن تومور باشد، از روش های تشخیصی دیگری مثل ماموگرافی انجام خواهد گرفت که این روش نمونه برداری نیز در اتاق عمل انجام می شود.

چنانچه جواب آن سرطان سینه باشد جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود. غربالگری نیزیکی دیگر از روش های تشخیص زودرس سرطان سینه است که البته نباید به قسمت های دیگر بدن منتشر شده باشد.
خطر ابتلا به سرطان سینه
• افزایش وزن وچاقی
• دیر بچه دارشدن
• نوع تغذیه ناسالم
• آلودگی هوا
• ازدواج دیررس
• مصرف مشروبات الکلی
• عدم شیردهی
• استعمال دخانیات
• عدم تحرک و ورزش
هرچه سن یک خانم بالا رود، خطرابتلا به سرطان سینه دراو بیشتر نمایان می شود.

برخی از خدمات دکتر نصیری

شما عزیزان جهت مشاهده نمونه کارها می توانید به شبکه های اجتماعی ما نیز مراجعه نمایید

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر نصیری

پاسخ

16 − 9 =