درمان سرطان سینه

Contents

درمان سرطان سینه

 • سرطان پستان چیست ؟
 • علائم سرطان سینه چیست ؟
 • مراقبت های قبل از سرطان چیست ؟
 • مراقبت های پس از سرطان پستان چیست ؟
 • درمان سرطان سینه چگونه است ؟

راه درمان سرطان سینه چیست ؟

پاسخ تمامی سوالات بالا را در این مقاله بیان می کنیم تا بیشتر با سرطان پستان آشنا شوید. بهتر است بدانید که سرطان پستان از رشد غیرطبیعی سلولهای بدن شروع می شود. یکی از نکاتی که بانوان باید بدانند این است که این بیماری از شایع ترین سرطان میان بانوان است، اما جای نگرانی نیست زیرا می توان این بیماری را درمان نمود، سرطان سینه را به روش ها و متدهای مختلفی که در زمینه پزشکی ارائه شده اند می توان درمان نمود ، با مطالعه این مقاله راه درمان سرطان سینه را متوجه می شوید .

سرطان سینه شایع ترین سرطان درمیان بانوان است که از هر ۸ زن ۱ نفر به سرطان سینه مبتلا می شود .

درمان-سرطان-سینه

معمولا سرطان از یک سلول شروع می شود، سرطان پستان نیز همینطور از یک سلول شروع می شود. سلولهای سرطانی خیلی سریع رشد و باعث تخریب سلولهای سالم می شوند. سلولهای سرطانی قادر به قطع رشد خود نیستند و رشد غیرعادی سلولها در اثر mutation یا جهش هایی که در DNA سلول اتفاق می افتد و نتیجتاً تغییرات سلولها را موجب می شوند.

تورموها به دو شکل خوش خیم و بدخیم می باشند که در ادامه به بیان تفاوت تورمورهای خوش خیم و بدخیم می پردازیم .

همگی تومورها بسیار رشد می کنند و این موضوع به اینکه تومور خوش خیم و یا بدخیم است بستگی ندارد. در تورمورهای بدخیم رشد سلولها غیرقابل مهار است، این در حالی است که در تورمورهای خوش خیم در مرحله ای رشد سلولهای متوقف می گردد.

درمان-سرطان-سینه

سرطان پستان را باید سریع تر درمان کرد، در صورتی که تومورها از نوع بدخیم باشد تمامی نواحی بدن را تحت شعاع قرار می دهد که به این مرحله از رشد سرطان ( مرحله ی متاستاز ) گفته می شود که از سه مسیر سلول های سرطانی در بدن پخش شده و ارگانهای دیگر بدن را فرا می گیرند:

۱- از طریق سیستم گردش خون  (Hematogenous)
۲- از طریق سیستم لنفاوی که لنف در آن جریان دارد.
۳- از طریق داخل حفره شکم و قفسه سینه  (Transcoelomic)

به همین دلیل توصیه می شود سریع تر درمان انجام شود تا تمامی نواحی بدن تحت شعاع قرار نگیرد. یکی از سوالاتی که همیشه مطرح می شود این است که انواع سرطان پستان شبیه یکدیگر هستند ؟

دکتر احمد رضا نصیری فلوشیپ سرطانهای پستان در پاسخ به این سوال بیان می کنند: خیر- زیرا سرطان سینه از نواحی مختلف بدن نشات می گیرد، به همین دلیل سرطان پستان انواع مختلفی دارد.

اطلاعاتی در خصوص پستان ها

هر پستان از مجاری شیری، سلولهای شیرساز و سلولهای نگهدارنده تشکیل شده است. هر پستان از بخش های مختلفی تشکیل شده است که به بخش های مختلف پستان لوب می گویند. این لوبها خود از نواحی کوچکتری تشکیل شده است که به آنها لوبول می گویند. متصل شدن لوبها و لوبول ها از طریق مجاری شیری است، در پستان ها برخی از سلولها وظیفه انتقال شیر و برخی از سلولها وظیفه شیرسازی و برخی دیگر از سلولها وظایف دیگری را برعهده دارند. بسته به اینکه سرطان کدام بخش را درگیر می کند، انواع مختلفی دارد. برای انواع سرطان بسته به میزان پیشرفت بیماری و خیلی از مسائل دیگر درمان سرطان سینه متفاوت است .

درمان سرطان سینه

معمولا سرطان پستان مجاری شیری را درگیر می کند. معمولا زمانی که سرطان سینه نشات گرفته از مجاری شیری است، بخش خارجی پستان و یک چهارم سینه را درگیر می کند. اما ممکن است سرطان در نواحی مختلف بافت سینه ایجاد شود، اما طبق آماری که بدست آمده است سرطان سینه در یک چهارم فوقانی ایجاد می شود، برای درمان سینه راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بیان آن می پردازیم .

علائم سرطان سینه

علائم سرطان پستان

تومور پستان یا توده پستان

شایع ترین علامت بیماری سرطان سینه وجود توده است، معمولا توده سرطان پستان به شکل اتفاقی توسط خود شخص کشف می گردد، در بقیه موارد زمانی که شخص به پزشک مراجعه می کند و معاینه بالینی انجام می شود متوجه این بیماری می شود که پزشک تصمیم می گیرد برای درمان سرطان سینه چه کاری را در نظر بگیرد.

توده سرطان معمولا بی درد است، اما در برخی از مواقع این توده همراه با درد می باشد. یکی از روش های درمان در انواع سرطانها خوصا سرطان سینه تشخیص زود هنگام و سریع بیماری است که در نتیجه ی آن درمان را هرچه سریعتر شروع کرده و بتوان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

علائمی که بیانگر سرطان در شخص است بدین گونه است که توده به حالت غیرمتحرک، سخت، با چسبندگی به اطراف و به شکل سفت است، پزشک معالج بر حسب بدخیم و خوش خیم بودن تصمیم می گیرد که درمان سرطان سینه به چه شکل انجام شود.

طبق آماری که منتشر شده است، شایع ترین علامت سرطان سینه ایجاد شدن یک توده بدون درد در سینه ها می باشد.

ترشح از نوک پستان

معمولا وجود ترشح از نوک پستان بیانگر بیماری سرطان این بخش از بدن نیست اما نیاز است بررسی دقیقی در این خصوص انجام شود. اگر از هر دو سینه ترشح وجود داشته باشد خصوصا از چند مجرا، بیانگر سرطان نیست بلکه ممکن است این علامتی از یک اختلال هورمونی، بیماری خوش خیم و یا کیست پستانی باشد. ولی در صورتیکه ترشح از نوک پستان وجود داشته باشد نیاز است بررسی دقیقی انجام شود تا در صورتی که شخص سرطان دارد درمان سرطان سینه سریع تر شروع شود.

ترشح از نوک پستان

معمولا ترشحات که یکی از علائم جهت بررسی دقیق تر پستان می باشد در اثر عوامل مختلف رنگ های متفاوتی مثلا به رنگ آبی، قهوه ای ، سفید، سبز یا خاکستری خواهد داشت و در برخی از مواقع بی رنگ نیز می باشد، اما اگر ترشح نوک سینه ناشی از سرطان باشد به رنگ خون واضح است، در برخی از مواقع نیز به شکل خونابه ای خواهد بود.

بطور مشخص ترشح آبکی یا خونی از یک مجرا و یک پستان خارج شود در عین حال یک غده در پستان نیز احساس شود احتمال اینکه شخص به بیماری سرطان سینه مبتلا شده باشد زیاد است، درنتیجه باید مورد معاینه قرار گیرد .

چه ترشحاتی مشکوک به سرطان پستان می باشد :

 • ترشحات آبکی یا خونی
 • ترشحاتی که همراه با یک تومور در پستان می باشد
 • ترشحاتی که بدون فشار و خود به خودی خارج می شود

تغییرات پوست پستان

زمانی که پوست پستان به شکل کشیده یا فرو رفته بروز می کند، فرورفتگی را خود شخص ممکن است متوجه شود یا در زمان معاینه مشخص می گردد و در مورد کشیدگی پوست در کلیه موارد بیانگر سرطان نیست در برخی از مواقع ممکن است در اثر بیماری های خوش خیم پستان بروز کند.

در برخی از مواقع تغییر شکل پستان در اثر چسبندگی تومور سرطانی ایجاد می شود. ایجاد شدن زخم در پوست سینه ها را باید جدی گرفت زیرا ممکن است در اثر سرطان باشد، در این مواقع پوست پستان به شکل پوست پرتقالی بروز می کند.

تغییرات پوست پستان

تغییرات نوک پستان

در برخی از بانوان پس از سن بلوغ و یا پس از شیردهی فرورفتگی نوک پستان رخ می دهد اما اگر یک دفعه و به شکل خود به خود این تغییر ایجاد شود، باید سریع تر به پزشک مراجعه کرد. البته باید بیان کرد که در نوک پستان ممکن است بر اثر بیماری ضایعات اگزمایی پوسته پوسته شدن نوک پستان ایجاد شود، این پزشک است تشخیص می دهد که این بیماری سرطان است یا بر اثر بیماری پوستی ایجاد گردیده است.

نوعی از سرطان سینه بنام پاژه (Cancer Page)وجود دارد که سبب پوسته پوسته شدن نوک پستان و ترک خوردن نوک پستان ها می شود ، اگر با این علائم روبرو هستید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا در صورتی که به سرطان سینه مبتلا هستید درمان سرطان سینه انجام شود .

بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل

سلولهای سرطانی به سایر نقاط بدن از طریق خون و لنف سرایت می کنند. غدد لنفاوی زیر بغل معمولا شایع ترین محل تهاجم سرطان پستان می باشند. در برخی از مواقع لمس غده در سینه ها  همزمان با بزرگی غدد لنفاوی است.

تشخیص سرطان سینه

با انجام تست ماموگرافی می توان به تشخیص سرطان سینه پرداخته شود، پزشک می تواند تشخیص دهد که بزرگی این غدد به سرطان سینه مرتبط است یا خیر

تست ماموگرافی

راه های درمان سرطان سینه

در این بخش به بیان راه های درمان سرطان سینه می پردازیم تا بیشتر با این بیماری و راه های درمان آن آشنا شوید.

در ابتدا پزشک بیمار را معاینه می کند و در ادامه چکاپ عکس سونوگرافی و ماموگرافی پستان ها انجام میگیرد. باید توسط پزشک نتیجه ی سونوگرافی و ماموگرافی تایید و بررسی گردد و در صورت تایید وجود توده ی بدخیم در پستان جراح فوق تخصص پستان توده برداری را انجام می دهد.

جراح بعد از معاینات اولیه و برسی ماموگرافی سینه و علائم دیگر ممکن است به وجود سرطان سینه مشکوک شود. در مواردی نمونه برداری یا بیوپسی انجام می شود و جراحی درمانی زمانی انجام می شود که جواب آزمایش پاتولوژی مثبت بوده و گزارش تایید سرطان پستان را بیان کند. راه های مختلفی برای درمان سرطان سینه وجود دارد. یکی از این روش ها برداشتن تمام نسج پستان و لنف نودهای لنفاوی و عضلات کوچک زیر سینه می باشد.

یکی دیگر از روش های درمان سرطان سینه خارج نمودن تمام توده می باشد در این روش سعی بر حفظ نسج پستان می باشد در نتیجه مقداری از نسج سالم اطراف یا بخشی از نسج آناتومیک سالم اطراف و خارج کردن کامل توده انجام می شود .

در این روش از غدد لنفاوی زیر بغل نیز نمونه برداری می شود و پاتولوژیست نمونه های ارسال شده را بررسی می کند، سپس تعیین می گردد شخص به سرطان پستان مبتلا است یا خیر

نمونه-برداری-از-بافت-سینه

یکی از راه های درمان سریع سرطان سینه تشخیص به موقع آن است به همین دلیل است که بانوان توصیه می شود در صورتی که هر توده ای را در سینه ها مشاهده کردند سریعا به پزشک مراجعه نمایند تا بررسی دقیقی انجام شود و اگر شخص به این سرطان مبتلا است، سریعا درمان انجام شود تا از پیشرفت بیماری پیشگیری شود .

شیمی درمانی یکی اقدامات درمان سرطان سینه است. در برخی از موارد توصیه می شود که شخص آزمایشات کلیه و عکس از ریه، بررسی وضعیت قلب و سونوگرافی، سی تی اسکن و … را نیز انجام دهد، در برخی از موارد نیز نیاز است که شخص بررسی ایزوتوپ استخوان ها را نیز انجام دهد.

پس از اینکه شخص از نظر وضعیت گیرنده های هورمونی نسج بدخیم ، نتیجه بیوپسی و نتیجه ی STAGING و وضعیت یائسه بودن یا نبودن و یا وضعیت پریود نیز مورد بررسی قرار گرفت، درمان دارویی برای شخص انجام می شود، در برخی از مواقع هورمون درمانی در برخی از مواقع نیز شیمی درمانی صورت می پذیرد و در برخی از مواقع نیز هر دو درمان را برای بیمار در نظر می گیرند.

سرطان سینه

در مواردی نیاز است که شخص پس از عمل پستان رادیوتراپی موضعی را انجام دهد .

نقش پرتو درمانی در درمان سرطان سینه

در این روش به سمت تومور دوز کنترل شده ای ارسال می گردد ، با این کار سلولهای سرطانی را تخریب می نمایند ، برای از بین بردن سلولهای سرطانی یک ماه پس از درمان سرطان سینه همراه با شیمی درمانی پرتو درمانی نیز استفاده می شود که به طور کامل این سلولها از بین برود .

نقش پرتو درمانی در درمان سرطان سینه

معمولا تعداد جلسات پرتو درمانی از سه تا پنج جلسه است که نیاز به سه تا شش هفته زمان دارد ، البته بسته به اینکه سلولهای سرطانی به چه میزان پیشرفت کرده اند تعداد جلسات متفاوت می باشد .

نوع پرتو درمانی بسته به نوع سرطان سینه متفاوت است .

تاثیر ایزوت در درمان سرطان سینه

تاثیر ایزوت در درمان سرطان سینه

تورموها به دو شکل خوش خیم و بدخیم می باشند که در ادامه به بیان تفاوت تورمورهای خوش خیم و بدخیم می پردازیم .

همگی تومورها بسیار رشد می کنند و این موضوع به اینکه تومور خوش خیم و یا بدخیم است بستگی ندارد. در تورمورهای بدخیم رشد سلولها غیرقابل مهار است، این در حالی است که در تورمورهای خوش خیم در مرحله ای رشد سلولهای متوقف می گردد.

برای شناسایی مراحل اولیه بیماری سرطان سینه تغییرات را می توان با ترکیب ایزوتوپ شناسایی نمود .

زمانی بدخیمی های پستان خود را نشان می دهند که علائم سرطان سینه بروز کرده باشند ، مثلا زمانی که تغییر بافت و التهاب سینه قابل لمس باشد .

در صورتی که بیماری سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص داد می توان به میزان قابل توجهی بافت سینه را نگه داشت ، معمولا با بیومارکرهای تشخیصی می توان سرطان سینه زود هنگام را تشخیص داد ، با کمک ماموگرافی می تواند کمک شایانی به کشف و شناسایی بدخیم های پستان نماید .

معمولا نمونه خون اشخاص را مورد بررسی قرار می دهند ، برای بررسی از بخش های سالم پستان نیز نمونه برداشته می شود ، سپس هر دو گروه را مورد بررسی قرار می دهند

در این آزمایش می توان به دلیل اینکه سلولهای سرطانی پروسه متفاوتی دارند ، در ترکیب ایزوتوپ تغیرات نمونه های نرمال را مشاهده نمود .

در مراحل مختلف پروتئین غنی از ایزوتوپ گوگرد در بیمار سرطان پستان می تواند نقش اساسی در در درمان سرطان سینه داشته باشد .

اثرات جانبی پرتو درمانی

 • خستگی
 • سوزش پوست سینه
 • تیره شدن پوست سینه
 • لنفدیم

و…

فواید پرتو درمانی

همان طور که می دانید پرتو درمانی جهت از بین بردن سلولهای بدخیم با کمترین آسیب می باشد ، در تمام نواحی بدن از اشعه جهت درمان سرطان استفاده می شود .

برای درمان های تکمیلی درمان سرطان سینه در برخی از مواقع نیاز است که علاوه بر پرتو درمانی از سایر درمان ها نیز استفاده شود ، اما در برخی مواقع نیز پرتو درمانی به تنهایی کافی است .

چه اشخاصی پرتو درمانی را تهیه و اجرا می نمایند ؟

پرتودرمانی را چند متخصص که شامل  متخصص آنکولوژی ، رایوتراپی ، متخصص فیزیک پرتو درمانی و کارشناس پرتو درمانی انجام می دهند .

بهتر است بدانید که کارشناس پرتو درمانی با کمک دستگاههای رادیوتراپی پرتو درمانی را انجام می دهد ، پرستاران در طول درمان سرطان سینه شما علاوه بر انجام مراقبت های لازم پاسخ تمامی سوالات شما را پاسخگو می باشند .

دکتر احمد رضا نصیری جراح سینه از تمامی بانوان می خواهند که حتما چکاپ سالیانه سینه را اشخاص انجام دهند ، علاوه بر آن در منزل هر ما چکاپ ماهانه را انجام دهند .

سوالات متداول سرطان سینه

سرطان سینه

 • آیا بیماری سرطان پستان ممکن است مجدد عود کند ؟

جراح توصیه می کند که شخص پس از ۱۵ تا ۱۷ سال بعد از جراحی مجدد برخی از درمان ها نظیر درمان طبی را انجام دهد ، میزان عود کردن بیماری به اقدامات پیشگیرانه پس ازدرمان سرطان سینه وابسته است .

نیاز است که شخص به شکل مکرر توسط پزشک ویزیت شود ، در بانوانی که سرطان پستان داشته اند احتمال عود سرطان سینه در پستان مقابل بیشتر است ، به همین دلیل است که توصیه می شود بانوان ماموگرافی را هر ۶ ماه یکبار انجام دهند .

 • اگر بیماری درمان نشود چه عوارضی دارد ؟

اگر بیماری سرطان پستان به موقع درمان نشود احتمال اینکه به سایر نقاط بدن نظیر ریه ، استخوان ها ، کبد و … وجود دارد ، به عبارتی متاستاز ایجاد می گردد .

زمانی که سایر اعضای بدن به بیماری سرطان پستان روبرو می شوند امکان کاهش طول عمر وجود دارد ، یکی ازنکاتی که دکتر نصیری توصیه می کند بانوان حتما انجام دهند ، معاینه های است که خود شخص باید انجام دهد .

 • آیا جهت جلوگیری از پیشرفت سرطان سینه راهی وجود دارد ؟

به تمامی بیمارانی که به این بیماری مبتلا هستند توصیه می شود که بین شروع درمان طبی و انجام جراحی بیشتر از یک ماه فاصله نیاندازند ، این کار سبب پیشگیری از مبتلا شدن به سرطان سینه می باشد ، توصیه می شود که درمان های طبی در زمان کوتاهی و سریع انجام شود ، این درمان ها شامل رادیوتراپی و… می باشد .

توصیه های دکتر نصیری به بیماران سرطان سینه

توصیه می شود که اقدامات تشخیصی و درمانی به شکل جدی و مرتب انجام شود

به شکل منظم و مرتب شخص به پزشک معالج خود مراجعه نماید

در طی سالیان اخیر با پیشرفت تکنولوژی این امکان بیشتر فراهم می شود که بیمار مجدد عود نکند و احتمال درمان بیشتر می شود بنابراین بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند نباید نگران درمان سرطان سینه باشند .

مراقبت های پس از درمان سرطان سینه

مراقبت از زخم ها پس از جراحی

دکتر نصیری بیان می کنند که مهم ترین کاری که از زمان پس ازجراحی تا رسیدن به مرحله درمان کامل باید در نظر گرفته شود این است که شخص از پانسمان و زخم ها مراقبت اولیه را انجام دهد ، به همین دلیل شخص باید به هر گونه علائم غیرعادی دقت نماید ، این علائم شامل درد غیرمعمول ، قرمزی غیر معمول می باشد ، هم چنین اگر شخص با ترشح خون آلود و ترشح چرکی روبرو شد حتما جراح خود را در جریان بگذارد ، معمولا برای بهبود درد مصرف مسکن را جراح توصیه می کند ، البته نیاز به ذکر است که پس از برداشتن پستان ( ماستکتومی) احتمال بروز ترشح چرکی ، درد ، سوزش و قرمزی وجود دارد .

مصرف غذاهای پروتئینی

شخص پس از جراحی پستان سینه می تواند فعالیت های خود را از سر بگیرد و در خصوص فعالیت جسمی محدودیتی وجود ندارد ، اما نکته ای حائز اهمیت است و تمامی بانوانی که سرطان سینه داشته اند باید رعایت نمایند رعایت رژیم غذایی است ، زیرا مصرف غذاهای پر پروتئین به ترمیم زخم ها کمک شایانی می کند ، قبل از پرتو درمانی یا شیمی درمانی نیز بیماران باید چیزی بخورند تا بتوان این  مراحل را انجام داد ، زیرا مصرف این غذاها کمک به تحمل بهتر مراحل شیمی درمانی و پرتو درمانی دارد .

مصرف غذاهای پر پروتئین کمک شایانی به اشخاص می کند .

مقابله با کم اشتهایی و خستگی

یکی از نکاتی که پس از درمان سرطان سینه در اشخاص آسیب زننده است ، کاهش انرژی است ، بنابراین اشخاص باید فعالیت های خود را متعادل نمایند ، استراحت کافی داشته باشند و در رژیم غذایی خود غذاهای سبک را قرار دهند ، مصرف ۸ لیوان آب در طول روز به این بیماران توصیه می شود .

رژیم غذایی دوره درمان

زمانی که شخص دوران درمان سرطان پستان را می گذراند کنترل وزن او کار ساده ای نیست ، اما پس از گذشت دوره درمان سرطان سینه توصیه می شود که شخص به خوردن سبزیجات تازه و میوه های تازه بپردازد ، مصرف مواد قندی ، شکلات و نمک را محدود نماید ، از مصرف الکل اجتناب نماید ، مصرف گوشت های پرچرب را باید قطع نماید .

استفاده از لباس های راحت

در طول دوره درمان سرطان سینه باید از لباس های راحت استفاده شود زیرا پوست ممکن است دچار حساسیت شود ، توصیه می شود که حتما از لباسهای نخی استفاده شود .

پیشگیری از ورم دست ها با انجام ورزش های هوازی

پس از جراحی پستان تحلیل توده عضلانی و نواحی جراحی شده بسیار آزار دهنده است ، به همین دلیل دکتر نصیری توصیه می کند که بانوان پس از جراحی سرطان سینه یک روز پس از جراحی بلافاصله ورزش های هوازی را شروع نمایند ، کاهش سریع توده عضلانی یکی از اتفاقاتی است که طی شیمی درمانی رخ می دهد و بافت چربی جایگزین توده عضلانی می شود و این امر سبب افزایش وزن شخص می شود .

انجام ورزش های کششی پس از جراحی باید انجام شود ، انجام ورزش دو بسیار توصیه می شود زیرا این ورزش علاوه بر ساده بودن بسیار تاثیر گذار است و از افزایش وزن پیشگیری می کند .

بارداری

پس از این شخص درمان را انجام داد و قصد بچه دار شدن دارد باید پس از سه سال این کار انجام شود زیرا معمولا اگر قرار باشد سرطان پستان مجدد عود کند پس از سه سال است .

معاینه منظم و ویزیت

پس از درمان سرطان سینه شخص باید در صورتی که علامت نشانه بیماری دارد یا خیر حتما به شکل منظم معاینه و ویزیت شود ، در دو سال اول پس از درمان سرطان سینه معاینات باید هر سه ماه یکبار انجام شود و طی سه سال بعدی نیاز است که هر شش ماه یکبار انجام شود ، پس از این دوران معاینات باید سالیانه انجام شود .

در صورتی که در ناحیه پستان شخص درد یا توده مشکوکی را مشاهده کرد یا درد مشکوکی در استخوان ها ایجاد شد باید سریع تر به جراح معالج مراجعه نماید .

عود در سرطان پستان

معمولا به دو شکل عود سرطان پستان دیده می شود :

 •  عود موضعی منطقه ای
 • عود متاستاز دور دست

عود موضعی

در این نوع عود پستان معمولا توده در نواحی زیر بغل یا همان مکان جراحی قلبی عود می کند

عود متاستاز دور دست

تومور در سایر نواحی بدن عود می کند ، که شایع ترین این نواحی شامل ریه ، کبد ، استخوان ها می باشد

عود موضعی منطقه ای

طبق آماری که به دست آماده است ۱۵ تا ۴۰ در صد عود مجدد سرطان پستان شامل عود موضعی منطقه ای است ، اگر بیماری سرطان پستان را زود بتوان تشخیص داد می توان از پیشرفت بیماری پیشگیری نمود ، اگر سرطان سینه به شکل موضعی منطقه ای باشد می توان با جراحی به حفظ پستان پرداخته شود .

متاستاز دور دست

علائم این نوع بسته به این کدام عضو گرفتار شده است ، متفاوت می باشد اما اگر نوع سرطان از این نوع باشد هر بخش را می تواند گرفتار نماید ، شایع ترین مکان متاستاز استخوان ها می باشد که شخص با درد شدید استخوانی روبرو می شود ، این نوع نقطه خاصی از بدن خود را نمایان می کند ، اگر متاستاز بخش ریه را درگیر نماید شخص با درد در زمان تنفس ، تنگی نفس و سرفه روبرو می شود .

اگر متاستاز کبد را درگیر نماید شخص با احساس پری ، کاهش وزن شدید و بی اشتهایی روبرو می گردد ، متاستاز ممکن است حتی مغز را درگیر نماید در نتیجه شخص با کاهش هوشیاری ، اختلال حواس و عدم کنترل در دفع مدفوع و ادرار روبرو می شود ، هم چنین ممکن است شخص با ضعف در نواحی خاص اندام ها نیز روبرو شود .

 آیا سرطان سینه درمان دارد ؟ سرطان سینه یکی از بیماریهای کشنده در گذشته بود ، زیرا در گذشته به دلیل اینکه بانوان نسبت به علائم سینه اطلاعاتی نداشتند و یا چکاپ ها را به شکل منظم و مرتب انجام نمی دادند متوجه این بیماری زمانی می شدند که بسیار پیشرفت کرده بود ، در ذیل به بیان پاسخ این سوال می پردازیم که آیا سرطان سینه درمان دارد ؟

آیا سرطان سینه درمان دارد ؟

یکی از سوالات بسیار متعددی که از دکتر احمد رضا نصیری جراح سینه پرسیده می شود این است که آیا سرطان سینه درمان دارد ؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد بله ، خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه می توان سرطان را حتی درمراحل پیشرفته نیز درمان نمود .

درمان سرطان سینه به روش های مختلفی انجام می شود ، بسته به پیشرفت سرطان سینه مراحل درمان نیز متفاوت است

 سن سرطان سینه ، همیشه بیماران بیان می کنند که سن سرطان سینه چه زمانی است در ذیل آماری را که برای سن سرطان سینه بیان شده است را بیان می کنیم .

سن سرطان سینه

سن سرطان سینه یکی دیگر از سوالاتی است که بسیاری از اشخاصی که به بیماری سرطان سینه مبتلا هستند بیان می کنند ، به طور میانگین طبق آماری که منتشر شده است سن سرطان سینه ۴۵ سالگی به بالا است ، اما متاسفانه سن سرطان سینه کاهش یافته است و به سنین کمتر از ۴۵ سالگی نیز رسیده است .

تومورهای سینه از مهم ترین عواملی می باشند که سبب مرگ و میر زنان شده است .

عواملی مانند قاعدگی زود هنگام ، عدم بارداری ، یائسگی ، عدم شیردهی و بارداری در سنین بالا سبب از جمله عوامل مهم و زمینه ساز سرطان سینه می باشند .

 عکس سرطان سینه ، یکی از نکاتی که بانوان میخواهند بدانند در خصوص نحوه و تغیییر شکل سینه ها پس از سرطان سینه است که در ذیل عکس سرطان سینه را قرار داده ایم . 

عکس سرطان سینه

خیلی از اشخاص به دنبال این موضوع هستند که بدانند زمانی که شخص به سرطان سینه مبتلا می شود ، شکل سینه شخص چگونه می شود ، در ذیل ما عکس سرطان سینه را برای شما عزیزان قرار می دهیم البته بسته به نوع سرطان سینه ، عکس سرطان سینه متفاوت است .

عکس-سرطان-سینه

علائم کیست سینه

خیلی از اشخاص سرطان سینه را با کیست سینه اشتباه می گیرند ، در ذیل علائم کیست سینه را قرار می دهیم تا بیشتر با علائم این بیماری آشنا شوید ، لازم به ذکر است با داشتن علائم کیست سینه نمی توان بیان کرد که شخص به کیست سینه مبتلا است باید پزشک این امر را تایید نماید .

نشانه های کیست سینه

درد سینه که با تورم همراه باشد شایع ترین علامت فیبروکیستیک است ، که در برخی از موارد شخص دردی را احساس نمی کند بلکه پس از مراجعه به پزشک و معاینه متوجه کیست پستان در آنها می شوند.

در برخی از اشخاص درد به حدی می باشد که پزشک برای کاهش درد دارو تجویز می نماید.

درد فیبروکیستیک با استرس و اضطراب  بیشتر می شود ، یکی دیگر از فاکتورهای تشدید درد فیبروکیستیک رژیم غذایی است .

دکتر نصیری جراح سینه  بیان می کنند که در درمان فیبروکیستیک قدم اول اطمینان از بیماری است ، این عارضه عادی می باشد و به آسانی قابل درمان است .

 علائم کیست پستان شامل درد ، تورم می باشد در صورتی که با این علائم روبرو هستید به پزشک مراجعه نمایید .

سرطان سینه از چه سنی شروع می شود

بسته به عواملی مختلفی سن سرطان سینه متفاوت است ، اکثر بیماران دکتر نصیری در خصوص سرطان سینه از چه سنی شروع می شود ، از دکتر احمد رضا نصیری سوال می کنند که در خصوص پاسخ به این سوال باید بیان کرد عواملی مانند ژنتیک ، سابقه خانوادگی شخص ، رژیم غذایی ، مصرف الکل وسیگار در این زمینه تاثیر گذار هستند ، بنابراین به شکل دقیق نمی توان بیان کرد که سرطان سینه از چه سنی شروع می شود .

به شما عزیزان توصیه می شود که تمامی مواردی که بیان شد را جدی بگیرید و در صورتی که با هریک از علائم روبرو شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

فیلم سرطان سینه

سرطان سینه

به امید روزی که بکمک هم بتوانیم فرهنگ سلامت را بهبود بخشیده و بیماری هایی همچون سرطان پستان را ریشه کن کنیم.

جلوگیری از سرطان سینه

متاسفانه تا به امروز هیچ روش قطعی برای پیشگیری از سرطان سینه بیان نشده است ، اما با اصلاح سبک زندگی می توان از بروز سرطان سینه پیشگیری نمود .

جلوگیری از سرطان سینه

راه های پیشگیری از سرطان پستان

عدم مصرف سیگار

عدم مصرف الکل

عدم مصرف غذاهای پرچرب و فست فود

قرار دادن رژیم غذایی سرشار از فیبر

کاهش مصرف چربی ها

برخی از خدمات دکتر نصیری

درمان سرطان سینه

شما عزیزان جهت مشاهده نمونه کارها می توانید به شبکه های اجتماعی ما نیز مراجعه نمایید

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر نصیری

9 thoughts on “درمان سرطان سینه

 1. مینا - شهریور ۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

  سلام دکتر راهی برای درمان سرطان سینه هست که سینه رو برنداشت؟

  پاسخ
  • drnasiri - مهر ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۵ ق.ظ

   پزشک ابتدا سایر روش ها را باید بررسی نماید . در صورت عدم جواب دهی در ان روش ها ، برداشتن سینه انجام می شود .

   پاسخ
 2. مهسا - آبان ۲۴, ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

  سلام مادرم سرطان سینه گرید دو با درگیری غدد لنفاوی داره و ماستکتومی کامل و صع تا لنفش جراحی و برداشته شدن.شیمی درمانی ح جلسه شده و ازمایششو سه گانه مسبت یعنی erمثبت.prمثبت و her2سه مثبت هستن.و بعد شیمی درمانی۲۵ جلسه پرتو درمانی شدن و دکتر براشون ده سال هورمون درمانی با تاموکسیفن و ۱۸ جلسه هدف درمانی با هرسپتین تجویز کردن الان در جلسه ۴ درمان با هرسپتین هستن که هر ۲۱ روز تزریق میشه
  میخواستم ببینم ایا امید به درمان کامل هست و نتیجه مناسب از درمانها میگیریم یا اینکه فقط چند سال از حیات مادرم مونده؟و اینکه میشه با این درمانها و چکاپ های ۳ ماهه مادرمو از بیماریش دور نگه داشت؟

  پاسخ
 3. ف.ر - دی ۳, ۱۳۹۷ در ۷:۱۳ ق.ظ

  سلام اقای دکتر. یک هفته ای هست که احساس درد در سینه سمت راست دارم. سونوگرافی انجام دادم ولی هیچ مورد مشکوکی دیده نشد. الان حس میکنم روی پوست سینه فرورفتگی ایجاد شده. سابقه بیماری کرون هم دارم. خواستم ببینم احتمال سرطان وجود داره ؟ اگر هست پس چرا سونوگرافی نشون نداده؟

  پاسخ
  • drnasiri - دی ۱۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۱ ق.ظ

   برای بررسی مجدد به پزشک مراجعه نمایید . شاید نیاز به تکرار سونوگرافی از سینه شما باشد .

   پاسخ
 4. پگاه - بهمن ۲۳, ۱۳۹۷ در ۷:۵۳ ق.ظ

  با عرض سلام و ادب و احترام
  مادر بنده ۵۶ سالشونه و بیماری سرطان متاستاز سینه دارند که به مغز ، کبد و استخوانها گسترش یافته و از همون ابتدا با همین متاستاز ها شناسایی شدند ، الان مغز و رادیو تراپی کردیم و الان دارن شیمی درمانی میشن ، بیوپسی توده نشون میده ER مثبت ۸۰ درصد هستن و ایشون یائسه هستن ، خواستم ببینم امکانش هست درمان بشن ؟ و اینکه بهترین درمانی که واسشون هست چیه ؟ خیلی خیلی ممنون

  پاسخ
 5. زهره - بهمن ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۲ ق.ظ

  سلام من ۳۳ سالمه و در مهرماه فهمیدم یه توده فیبروآدنوم ۳ سانتی دارن و دکتر گفت خوش خیمه و نیازی به انجام هیچ کاری نیست اما الان با گذشت ۵ ماه توده تقریبا نصف سینه رو گرفته و سینم مدام خارش داره و حوشهای ریز میزنه و ۲هفته است که ترشح های خیلی خیلی کم اما سفید و قهوه ای داره ایا این اهلائم سرطان بدخیم هست؟و آیا در مرحله ای پیش رفته که ممکنه سینه برداشته شه؟

  پاسخ
 6. زهره - بهمن ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۶ ق.ظ

  سلام من ۳۳ سالمه و مهرماه با سنوگرافی متوجه شدم یه توده ۳سانتی در سینه سمت چپم هست البته ۱۱ تا فیبروادنومهای بسیار کوچیک هم در سینه سمت چپ دارم اما دکترها گفتند خوش خیمه و نیاز به هیچ درمانی نداره اما باگذشته۴ماه این توده نصفه سینم رو گرفته و دچار خارشهای زیاد و جوشهای ریز شده و الان ۲هفته است که بعضی اوقات ترشحات سفید و بعضی وقتها قهوا ای اما خیلی کم داره آیا اینها نشانه بدخیم بودنه؟

  پاسخ
 7. زهره - بهمن ۳۰, ۱۳۹۷ در ۸:۰۳ ق.ظ

  سلام من ۳۳ سالمه و مهرماه با سنوگرافی متوجه شدم یه توده ۳سانتی در سینه سمت چپم هست البته ۱۱ تا فیبروادنومهای بسیار کوچیک هم در سینه سمت راست دارم اما دکترها گفتند خوش خیمه و نیاز به هیچ درمانی نداره اما باگذشته۴ماه این توده نصفه سینم رو گرفته و حدود ۶سانت شده و دچار خارشهای زیاد و جوشهای ریز شده و الان ۲هفته است که بعضی اوقات ترشحات سفید و بعضی وقتها قهوا ای اما خیلی کم داره آیا اینها نشانه بدخیم بودنه؟

  پاسخ

پاسخ

چهارده − 12 =

Call Now Button