ترمیم سینه بعد از سرطان سینه

ترمیم سینه بعد از سرطان سینه

در این مقاله به بیان ترمیم سینه بعد از سرطان سینه به روش پروتز سینه می پردازیم تا با مراحل ترمیم سینه بعد از سرطان پستان بیشتر آشنا شوید.

خوشبختانه سرطان سینه امروزه در مراحل اولیه کشف می گردد، زیرا اکثر بانوان با سرطان سینه و علائم آن آشنا هستند و همچنین چکاپ سالیانه را به طور منظم انجام می دهند. در نتیجه در اغلب موارد نیازی به برداشتن سینه نمی باشد و در مراحل اولیه این بیماری تشخیص داده شده و قابلیت درمان دارد، اما متاسفانه در برخی از مواقع این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده نمی شود، در نتیجه به دلیل تاخیر در تشخیص بیماری یا تاخیر در درمان، سرطان پستان بخش قابل توجهی از بافت سینه ها را درگیر کرده است. به همین دلیل این امکان وجود ندارد که جراح سینه بتواند سینه را نگه دارد و به دلیل درگیر شدن بخش قابل توجهی از بافت سینه به بیماری سرطان باید به شکل کامل سینه برداشته شود و اقدامات لازم جهت بازسازی سینه انجام شود تا شخص از نقص عضو آزرده خاطر نشود.

مشاوره اولیه

یکی از نکات بسیار مهمی که دکتر احمد رضا نصیری قبل ازترمیم سینه انجام می دهند، انجام مشاوره اولیه می باشد.

در این جلسه به شکل کامل برای بیمار در خصوص طرح درمانی سرطان سینه صحبت می شود، تا بیمار جواب تمام ابهامات در خصوص طرح درمانی را بداند و با اطمینان و آرامش خاطر این درمان را شروع کند، درمان سرطان سینه و پس از آن ترمیم سینه بعد از سرطان باید حتما نزد پزشک و جراحی انجام شود که در این زمینه تخصص و تبحر دارد.

ترمیم سینه بعد از سرطان سینه

در جلسه مشاوره اولیه سابقه پزشکی بیمار کاملا بررسی می گردد سپس اقدام به تصمیم در خصوص ترمیم پستان ها گرفته می شود.

موارد مختلفی که بیمار در برنامه ی زندگی خود دارد همچون قصد باردار شدن را باید حتما به پزشک اطلاع دهد.

اینکه بیمار چه جراحی های را در گذشته داشته است را به جراح باید اطلاع دهد و البته یکی از نکاتی که  در مراحل اولیه باید انجام شود، ماموگرافی است که نتیجه آن را باید به پزشک خود اطلاع دهد .

اقدامات قبل از بازسازی سینه بعد از سرطان پستان

 • دکتر نصیری جراح سینه  به بیماران توصیه می کند مصرف برخی از ویتامین ها (نظیر ویتامین E) را قطع نمایند، زیرا مصرف این ویتامین ها سبب بالا رفتن افزایش خطر خونریزی می شود.
 • کشیدن سیگار باید قطع گردد.
 • داروهای ایبوپروفن و آسپرین باید قطع گردد.
 • دکتر نصیری تمامی مواردی را که شخص باید قبل از عمل انجام دهد را به بیماران اعلام می کند.
 • این بیماری نیاز دو الی سه ساعت زمان نیاز دارد، در برخی از مواقع این عمل نیاز به زمان بیشتری دارد.

سوالات متداولی در خصوص ترمیم سینه بعد از سرطان سینه پرسیده می شود، در این بخش برخی از سوالاتی که در خصوص بازسازی سینه بعد از سرطان سینه بیان می شود را پاسخ می دهیم .

سوالات متداول ترمیم سینه پس از سرطان سینه

 • بهترین زمان ترمیم سینه چه زمانی است؟

زمان ترمیم سینه ( بازسازی سینه ) به عوامل مختلفی نظیر موارد زیر بستگی دارد:

 • میزان گسترش بیماری سرطان سینه
 • نیاز یا عدم نیاز بیمار به درمان های اضافی

به عنوان مثال اگر شخصی به بیماری سرطان سینه مبتلا شده است و علاوه بر بافت سینه غدد لنفاوی زیر بغل نیز درگیر سرطان شده باشند، پس از جراحی سرطان سینه درمان های اضافی نظیر رادیوتراپی است، به همین دلیل به این اشخاص توصیه می شود که قبل از انجام بازسازی سینه مدتی صبر نماید تا اثرات اشعه بر روی پوست از بین برود سپس ترمیم سینه بعد از سرطان سینه را انجام دهد، درمان سرطان سینه امروزه باروش های مختلفی انجام می شود .

ترمیم سینه پس از سرطان سینه

دکتراحمد رضا نصیری قبل از بازسازی سینه بعد از سرطان سینه با کمک وسیله ای زیر عضله سینه و زیر پوست را متسع می کند تا بتوان پروتز را جایگزین نمود، به این وسیله متسع کننده می گویند، اتساع پوست برای جایگزین کردن پروتز الزامی است، در واقع این وسیله مانند یک بادکنک عمل می کند که هر چند وقت یکبار تزریق کمی سرم نمکی به داخل آن انجام می شود، این امر سبب اتساع پوست و افزایش حجم پوست می گردد. با انجام این کار می توان جای کافی جهت پروتز را ایجاد کرد.

پس از اینکه اتساع پوست انجام شد، دکتر نصیری به کمک یک جراحی کوچک خارج کردن متسع کننده را انجام می دهد و در نهایت پروتز سینه را جایگزین می نماید.

اگر بیمار نیازی به رادیوتراپی نداشته باشد، همزمان با عمل جراحی برداشتن بافت سرطانی پستان، دکتر نصیری فلوشیپ جراحی پستان، پروتز سینه را جایگزین بافت سرطانی کرده و در همان جراحی اول بحث زیبایی سینه نیز انجام می گردد.

 • آیا پروتز تنها راه بازسازی سینه است ؟

خیر- روش های دیگری جهت بازسازی سینه وجود دارد از جمله استفاده از نسج خود بیمار جهت بازسازی و ترمیم سینه، این روش یکی از بهترین روش ها جهت بازسازی سینه پس از سرطان است.

در این روش جراح سینه از پوست و چربی ناحیه پهلو و یا از پوست و چربی شکم جهت بازسازی سینه استفاده می نماید. جراح پستان با کمک برداشتن نسج کافی از نواحی پهلو و شکم محل خالی سینه را پر نموده و عروق را پیوند می زنند.

 • آیا در یک جلسه می توان ترمیم پستان را انجام داد ؟

زمانی که  نسوج خود بیمار یا نسج سینه به وسیله پروتز جایگزین شود، برای بازسازی و ترمیم سینه یک مرحله دیگر نیاز است. این جلسه بازسازی معمولا چند هفته بعد از عمل انجام می شود، جهت بخش رنگی سینه (هاله سینه) از پیوند پوست استفاده می شود.

آیا بانوانی که سال ها از عمل جراحی سرطان سینه آنها گذشته است، می توانند بازسازی پستان را انجام دهند ؟

بله – بانوانی که به سرطان سینه مبتلا بوده اند، در ابتدا به دلیل ترس از بیماری و ناراحتی از دست دادن بخشی یا تمام سینه خود کمتر به فکر ترمیم آن می باشند اما پس از گذشت زمان و بازیابی کامل سلامت خود، به فکر بازسازی سینه می افتند.

 • آیا فقط در زمان سرطان سینه ، نیاز به برداشتن سینه و ترمیم آن است ؟

خیر – در مواقعی که شخص سرطان سینه در خانواده آنها ارثی می باشد و با انجام برخی از کارها نظیر آزمایش های BRCA1 و BRCA2 و مشاوره های ژنتیکی این امر کاملا اثبات شده است و پزشک تشخیص می دهد آیا احتمال مبتلا شدن بیمار به این بیماری بسیار زیاد است، می توان با انجام جراحی برداشتن پستان و بلافاصله انجام پروتز سینه ازمبتلا شدن شخص به بیماری سرطان پستان پیشگیری کرد. به عنوان مثال در این مورد میتوان به بازیگر مشهور آنجلینا جولی اشاره کرد. با بررسی ها و چکاپ های انجام شده مشخص شد ایشان برای ابتلا به سرطان سینه احتمال ابتلای بالایی دارند و قبل از شروع کوچکترین علامت های بیماری هم سینه ها و تخمدان ایشان برداشته شد و پروتز جایگزین گردید و از احتمال بیماری پیش گیری کردند.
در نتیجه در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان، هم چکاپ های دوره ای و هم بررسی ژنتیکی و مشاوره ای بسیار حائذ اهمیت است.

در برخی از موارد نادر هم برخی از بیماری های عفونی شدید سینه قابل درمان نیست، در این مواقع اگر پزشک موفق به کنترل بیماری نشود و شخص از این بابت بسیار آزرده خاطر گردد، توصیه می شود که سینه برداشته شود و مراحل بازسازی سینه انجام گردد.

توصیه های دکتر نصیری فوق تخصص جراحی پستان در خصوص ترمیم سینه بعد از سرطان سینه

دکتر نصیری توصیه می کند شخص به محض مواجه شدن با مشکل در سینه ها سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نماید، پس از بررسی مشکل در سینه ها ضایعه از جهات مختلف بررسی می گردد در صورتی که بدخیم باشد، درمان باید سریعا انجام شود. اگر درمان در اسرع وقت انجام شود می توان در ۸۰ درصد مواقع سینه را حفظ کرد، در این مواقع دکتر فقط بخشی از نسج و بخش تومور سرطانی بافت سینه را برمی داریم، و تشخیص زود هنگام برای حفظ سلامتی و زیبایی بسیار پر اهمیت است.
از نکاتی که در مشاوره های جراحی سینه به بیمارانم می گویم این است که جراحی زیبایی سینه کمک می کند به شخص نه تنها ظاهر سینه ها حفظ گردد بلکه زیبایی سینه را می توان ارتقا داد.

دکتر نصیری توصیه می کند به بیماران تمایل خود را در خصوص ترمیم سینه بعد از سرطان سینه بیان کنند تا در زمان جراحی برداشتن سینه و یا پس از آن اقدامات جهت ترمیم سینه ها انجام شود.

انواع روش های بازسازی پستان بعد از سرطان سینه

ترمیم پستان بعد از سرطان سینه را به روش های گوناگونی می توان انجام داد از جمله

 • استفاده از پروتز سینه
 • فلاپ بافتی
 • روش ترکیبی (استفاده از پروتز و روش فلاپ بافتی)

معمولا از پروتز جنس سیلیکون و یا محلول نمکی استریل جهت بازسازی پستان پس از سرطان سینه استفاده می شود، در برخی از مواقع پروتزها از ژل سیلیکون پر گشته اند که امروزه از نوع ژل سیلیکونی که پر شده است کمتر استفاده می شود. علت این امر واکنش ناخواسته می باشد، زیرا ممکن است نشت سیلیکون به داخل بافت ها رخ دهد، در برخی از مواقع واکنش سیستم ایمنی بدن ممکن است ایجاد شود.

فلاپ بافتی

برای بازسازی پستان در این نوع جراحی از سایر نقاط بدن مانند عضلات شکم، باسن و ران استفاده می شود. در این روش از نظر شکل ظاهری، اندازه ممکن است پستان بازسازی شده شبیه پستان طرف مقابل نباشد.

دکتر نصیری سعی می نماید خونرسانی مناسب محل جراحی کاملا صحیح انجام شود. در این روش از تکنیک میکرو واسکولار یا عمل میکروسکوپی استفاده می شود که دقت و ظرافت بسیار بالای پزشک را نیاز دارد بافت بدن خود فرد جهت بازسازی بافت سینه استفاده می شود. این روش برای بیماران عروقی ، دیابتی و اشخاص سیگاری توصیه نمی شود.

از مزیت های این روش می توان به حیات پستان بازسازی شده اشاره کرد که مانند سایر اعضای بدن می باشد و با افزایش یا کاهش وزن ابعاد این بخش نیز دچار تغییرات می شود، این روش امکان پارگی ندارد و شخص نیازی به جراحی مجدد جهت جایگزینی مانند روش پروتز ندارد.

بازسازی سینه بعد از سرطان سینه

نکات پس از ترمیم سینه بعد از سرطان پستان

دوره های پس از عمل ترمیم سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از عوامل تاثیر گذار بر این دوره ها تکنیک به کار برده شده پس از عمل درمان سرطان سینه است.

معمولا بهبودی پس از ۴ تا ۶ هفته است، البته نیاز است به این نکته اشاره شود که بهبودی با بافت طولانی تر از بهبودی با روش پروتز سینه می باشد.

بیمار می تواند پس از عمل ورزش های سبکی نظیر پیاده روی را انجام دهد.

جای زخم ممکن است تا چند ماه باقی بماند. جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد زیرا با گذشت زمان جای زخم ها کم رنگ تر و بهبودی حاصل می شود.

نتایج بازسازی سینه پس از سرطان سینه

پس از ترمیم سینه به دلیل اینکه تمام اجزا شخص درجای خود قرار دارد و شخص دیگر نقص عضو را احساس نمی کند، حس بهتری خواهد داشت. در این موارد شخص اعتماد به نفسش بالا می رود و تناسب اندام وی متعادل تر می گردد.

دکتر نصیری توصیه می کند ، بیماران حتما معاینه های ماهانه و سالانه را که پزشک توصیه می کند، انجام دهند .

انجام ماموگرافی یکی از مواردی است که حتما باید سالی یک بار انجام شود .

دکتر نصیری مطابق با تکنیک های روز دنیا بازسازی سینه  پس از سرطان انجام می دهند ، ایشان به بهترین شکل ممکن ترمیم را انجام می دهند به گونه ای که شخص پس از ترمیم سینه از نتیجه عمل نهایت رضایت را دارد .

ایشان به تمامی بانوان توصیه می کنند که چکاپ های سالیانه و ماهانه را که پزشک بیان می کند ، انجام دهند و در صورتی که هر گونه علائم غیرعادی را در سینه ها مشاهده کردند سریعا به پزشک مراجعه نمایند تا بررسی های اولیه انجام شود و در صورتی که شخص به سرطان سینه مبتلا است ، در همان مراحل اولیه درمان این بیماری شروع شود و از پیشرفت بیماری پیشگیری شود .

خوشبختانه امروزه با روش های جدیدی که ارائه می شود می توان این بیماری را سریع درمان و از پیشرفت بیماری پیشگیری کرد .

 

 

 

One thought on “ترمیم سینه بعد از سرطان سینه

 1. سیمین - شهریور ۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  فلاپ بافتی عوارض نداره؟

  پاسخ

پاسخ

سه × 2 =

Call Now Button