انواع جراحی زیبایی پستان

جراحی زیبایی پستان

جراحی زیبایی پستان برای بهبود ظاهر و فرم دهی به سینه ها می باشد. سینه ها بنا به دلایلی از جمله افزایش سن، بارداری ، شیردهی و کاهش وزن دچار افتادگی می شوند. جراحی زیبایی پستان به عنوان یکی از جراحی های زیبایی بوده که در آن تغییری در فرم و موقعیت سینه انجام می شود. این جراحی دارای انواع مختلفی با اهداف کوچک کردن سینه ، بزرگ کردن سینه، بالا کشیدن و سفت کردن سینه می باشد.

انواع جراحی زیبایی پستان

 1. ماموپلاستی

برخی افراد سینه هایی بزرگتر از حد طبیعی دارند که تناسبی با بدن ندارد. این سینه های بزرگ علاوه بر اینکه بر زیبایی اندام شخص اثر می گذارد باعث ایجاد مشکلاتی نظیر درد در ناحیه کمر، شانه و گردن می شود. این مشکلات ناشی از سنگینی بافت های سینه بر روی بدن می شود که به تدریج باعث افتادگی شانه می شود. برای رفع این مشکل از جراحی ماموپلاستی برای کوچک کردن اندازه سینه استفاده می شود. در این جراحی چربی ، بافت و پوست اضافی از سینه برداشته می شود. همچنین در این جراحی از میزان آرئول(هاله دور نوک سینه) آن برای تناسب با اندازه سینه کاسته می شود.

نحوه انجام ماموپلاستی

این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. در جراحی ماموپلاستی با توجه به آناتومی سینه فرد برش هایی با توجه به اندازه سینه و میزان بافت برداشتی از سینه زده می شود این برش ها بدین شرح در نواحی مختلف سینه زده می شود:

 1. در زاویه چین سینه از قسمت آرئول برشی به شکل T وارونه زده می شود که به آن کریز سینه می گویند.
 2. برشی حول محور آرئول ( به صورت دایره) تا امتداد چین سینه زده می شود.
 3. برشی به شکل دایره در حول کناره آرئول زده می شود.

بعد از اینکه برش در ناحیه مورد نظر زده می شود بافت اضافی برداشته شده و موقعیت بافت موجود تغییر داده می شود. نوک سینه از جمله مناطقی است که به جای مناسب انتقال داده می شود و از میزان آرئول کاسته می شود. بعد از اعمال تغییرات محل جراحی بخیه زده می شود و برای پانسمان آن از بانداژ مخصوصی بر روی زخم استفاده می شود.

جراحی زیبایی پستان

اقدامات بعد از جراحی زیبایی ماموپلاستی

 1. بعد از جراحی نیاز به استراحت کامل به مدت یک هفته می باشد.
 2. استفاده از داروهای مسکن با تجویز پزشک
 3. استفاده از سوتین طبی مخصوص بعد از جراحی برای کاهش درد و تورم
 4. در هنگام خوابیدن بر روی شکم نخوابید.

جراحی پروتز سینه

برای افرادی که دارای سینه های کوچک می باشند یا سینه هایی که تقارن ندارند از پروتز سینه استفاده می شود. سینه های افراد به دلایلی مانند عدم رشد کافی سینه، کاهش وزن، زایمان و افزایش وزن کوچک می باشد. این افراد با استفاده از جراحی پروتز سینه اقدام به بزرگ کردن اندازه سینه ها می کنند. دراین جراحی با قرار دادن پروتز در سینه به اندازه یک سایز بر اندازه سینه افزوده می شود. از روش ها و پروتزهای مختلفی برای انجام این جراحی استفاده می شود. انتخاب نوع پروتز و محل آن به شرایط بیمار و آناتومی سینه فرد بستگی دارد. در ابتدا برش هایی در یکی از نواحی به شرح ذیل زده می شود:

 1. در ناحیه تحتانی سینه درست در ناحیه باللاتر از چین سینه
 2. در قسمت فرورفتگی زیر بغل
 3. در اطراف ناحیه آرئول سینه

پس از انجام برش در ناحیه مورد نظر، پروتز در قسمت خلفی سینه و زیر عضله قفسه سینه قرار گرفته می شود. این پروتز می تواند در مرکز سینه و قسمت تحتانی سینه قرار گیرد. مدت زمان انجام این جراحی ۱ الی ۲ ساعت می باشد و دوره بهبودی نیز بیشتر از چند روز نمی باشد و فرد می تواند به سرعت بعد از بهبودی به زندگی روزمره و فعالیت عادی خود بازگردد.

جراحی ترمیم سینه

سینه هایی که در اثر بیماری دچار آسیب شده اند از جراحی ترمیم سینه برای اصلاح و زیبا کردن فرم سینه ها استفاده می شود. افرادی که دارای سرطان بوده یا دچار تروما شده اند بافت هایی از سینه برداشته شده یا از بین رفته اند،برای جراحی ترمیمی سینه اقدام می کنند.

نحوه انجام جراحی ترمیمی سینه

بررسی های قبل از جراحی درباره سینه در این نوع جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این بررسی بافت های برداشته شده یا از بین رفته و بافت هایی که باقی مانده اند به دقت مورد ارزیابی قرار می گیرد و جراح با توجه به شرایط آناتومی سینه بیمار از پروتز برای ترمیم و اصلاح سینه استفاده می شود. انتخاب نوع پروتز و موقعیت قرار دادن آن به نوع سینه بیمار بستگی دارد. در این جراحی امکان دارد محل برش ها بعد از جراحی به صورت خطی نمایان شود که بعد از گذشت مدت زمانی بهبود می یابد.

لیفت--سینه

جراحی لیفت سینه

برای بالا بردن سینه هایی که دچار افتادگی و شل شدگی شده اند از جراحی لیفت سینه استفاده می شود. در این جراحی موقعیت سینه از جمله نوک سینه و تغییر شکل سینه ( سفت شدن ) انجام می شود و تغییری در اندازه سینه ایجاد نمی شود.

افراد مناسب جراحی لیفت سینه

 1. افرادی که دارای سینه هایی آویزان مانند پاندول می باشند.
 2. افرادی که بعد از زایمان و شیردهی دچار افتادگی و شل شدن سینه شده اند.
 3. با افزایش سن بافت های سینه دچار افت در حالت ارتجاعی پوست می شود و باعث افتادگی در سینه می شوند.
 4. افرادی که به دلیل کاهش وزن سینه هایی افتاده و شل پیدا می کنند .

در این جراحی با برش در زیر سینه، آن را بالا کشیده و محل نوک سینه تغییر پیدا می کند. در نتیجه سینه ها سفت تر شده و فرم زیباتری به خود می گیرد که علاوه بر زیبایی فرد تاثیر مثبت بر روحیه اعتماد به نفس فرد می گذارد.

توصیه هایی بعد از جراحی زیبایی پستان

 1. بعد از هر نوع عمل زیبایی سینه از داروهایی که پزشک تجویز کرده به طور مرتب استفاده کنید. این داروها به بهبودی شما کمک می کند تا به زندگی روزمره خود بازگردید.
 2. در هنگام خواب مراقب باشید تا به سینه فشاری وارد نشود.
 3. از سوتین های طبی برای استحکام فرم سینه استفاده کنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر نصیری

پاسخ

5 − دو =