آیا هر توده ای در سینه سرطانی است ؟

آیا هر توده ای در سینه سرطانی است ؟

بسیاری از افرادی که به مطب پزشک مراجعه می کنند از لمس توده ای در سینه خود نگران هستند و می ترسند بدخیمی یا سرطان باشد . خوشبختانه بسیاری از این توده ها خوش خیم است و جای نگرانی نیسن . اما برخی از افراد بدون اینکه بدانند بدخیمی در سینه خود دارند و این بدخیمی روز به روز بزرگتر شده و رشد می کند حال برای این موضوع چه باید کرد ؟

فیبرآدنوم چیست ؟

فیبرآدنوم به توده های خوش خیمی گفته می شود که در سینه خانم ها ایجاد می شود . این توده ها نباید متاستاز داشته و به سایر قسمتهای بدن منتشر شود . بیشتر از ۹۰% این توده ها خوش خیم هستند و تغییرات بدخیمی پیدا نمی کنند.

توده خوش خیم در سینه نیاز به اقدام خاصی دارد ؟

فیبرآدنوم خطرناک نیست ولی این بدان معنا نیست که نیاز به اقدام خاصی نیست بلکه نیاز به بررسی و چکاپ دوره ای پزشک دارد .

شکل-توده-سرطان-سینه

شکل-توده-سرطان-سینه

آیا می توانیم توده خوش خیم از بدخیم را تشخیص دهیم ؟

بسیاری از افراد می پرسند آیا می توان در منزل با معاینه و لمس توده تشخیص داد که توده از چه نوعی می باشد ؟ در پاسخ باید گفت تشخیص این توده نیازمند تخصص و تبحر پزشک است . در ابتدا معاینه سینه انجام می شود و با توجه به جنس بافت سینه ( بافت سفت یا نرمی دارد ) . افرادی که سینه آنها چربی زیادی دارند بخصوص در خانم های مسن تر توده ها راحتتر تشخیص داده می شود . البته توده هایی که دارای قطر یک سانتیمتری را می توان به این روش تشخیص داد و نه کمتر از آن را . فیبروادنوما به راحتی تشخیص داده می شود زیرا علامت مشخصی دارندو به راحتی در سونوگرافی پیدا می شوند .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با دکتر احمدرضا نصیری فلوشیپ جراحی سرطان سینه  شماره تماس : ۲۶۶۵۵۸۴۳ تماس بگیرد . یا به آدرس پیج اینستاگرام دکتر احمدرضا نصیری مراجعه کنید .

چه توده ای در سینه خطرناک است؟

نوعی از فیبرآدنوم وجود دارد که از نوع کیستیک می باشد و متحرک است . به هیچ عنوان به بافتهای اطراف مانند پوست و عضلات کف نچسبیده است . اطراف و لبه های این توده کاملا صاف است و پستی و بلندی ندارد. در برخی موارد نتایج سونوگرافی و ماموگرافی کاذب است و توده در سینه را خوش خیم گزارش می کند در حالی که بدخیم است . در این موارد نمونه برداری از بافت سینه انجام می شود تا تشخیص دقیق تر صورت گیرد .

غربالگری سینه

افرادی که دارای تعدادی از فیبرآدنوم و کیست در سینه هستند باید هر ۶ ماه یکبار سونوگرافی انجام دهند در صورتی که رشد کرده و بزرگ شدند باید بررسی دقیق تری انجام شود و در دسته خانم هایی با ریسک بالا قرار می گیرند . در صورتی که تشخیص بدخیمی در فرد داده شد در صورتی که در خانواده فرد سرطان وراثتی است یا ژن سرطانی دارد پزشک زودتر از موعد اقدام به تخلیه سینه می کند .

هر توده ای در سینه نیاز به درمان دارد ؟

به طور کلی در صورتی که توده تا اندازه حداکثر ۲ سانتیمتر باشد بدون اینکه علامتی داشته باشد خطرناک نبوده اما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد . اما اگر از این اندازه بیشتر باشد و به تدریج بزرگتر شود نیاز به خارج کردن توده می باشد زیرا ممکن است به بدخیمی تبدیل شود .

پاسخ

پنج − 5 =

Call Now Button